×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Niezaszczepieni na urlop. "A kto będzie pracował?"

 • km
 • 9 wrz 2021 13:50

36 525 458 osób – tylu Polaków przyjęło dwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19 (stan na 9 września). Dyskusja na argumenty pomiędzy przeciwnikami i zwolennikami szczepień trwa. Pojawiają się pomysły, jak zachęcić Polaków do przyjęcia szczepionki. Są loterie i nagrody, są także propozycje zmiany w prawie, w tym obowiązek szczepienia pracowników z niektórych branż.

Niezaszczepieni na urlop. "A kto będzie pracował?"
36 525 458 osób – tylu Polaków przyjęło dwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19 (fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Rząd RP przystąpił do prac nad ustawą, która ma dać przedsiębiorcom realne narzędzia w walce z pandemią i ustrzec ich firmy przed kolejnym lockdownem.
 • Zgodnie z jej zapisami pracodawca ma mieć możliwość weryfikacji, który pracownik jest zaszczepiony, a który nie.
 • Pracodawca nie mógłby zwolnić niezaszczepionego, ale mógłby np. skierować go na bezpłatny urlop czy przesunąć jego zakres obowiązków tak, by miał jak najmniejszy kontakt z klientami.

Po wielu miesiącach konsultacji i dyskusji Rząd RP przystąpił do prac nad ustawą, która ma dać przedsiębiorcom realne narzędzia w walce z pandemią i ustrzec ich firmy przed kolejnym lockdownem. Mowa o możliwości weryfikacji, który pracownik jest zaszczepiony, a który nie. Pracodawca nie mógłby zwolnić niezaszczepionego, ale mógłby np. skierować go na bezpłatny urlop czy przesunąć jego zakres obowiązków tak, by miał jak najmniejszy kontakt z klientami.

Sceptycznie tego typu działania oceniają eksperci ds. rynku pracy.

– Nie po to przedsiębiorca zatrudnia pracowników, by ich zawieszać, wysyłać na bezpłatne urlopy czy przesuwać im zakres obowiązków – mówi Dorota Siedziniewska-Brzeźniak, prokurent w spółce Idea HR Group. – Przedsiębiorcy potrzebują pracowników do rozwoju. Nie możemy spodziewać się po pracodawcach, że będą zwalniać niezaszczepionych, bo to będzie obniżanie efektywności operacyjnej firmy.

Przepisy potrzebne, ale…

Dorota Siedziniewska-Brzeźniak podkreśla, że sam fakt rozpoczęcia prac nad regulacjami dotyczącymi zaszczepionych i niezaszczepionych pracowników jest dobrym sygnałem. Dotychczas firmy błądziły we mgle, nie wiedząc tak naprawdę, na co mogą sobie pozwolić. Jeżeli przepisy opracowywane przez Rząd RP wejdą w życie, to pracodawca będzie mógł zapytać o bycie zaszczepionym, a wiedzę wykorzystać przy np. układaniu grafików w pracy.

– Taka wiedza dla przedsiębiorców może być przydatna, ale nie musi. Zakładając, że 1/3 społeczeństwa nie chce się zaszczepić, to trudno wyobrazić sobie, by pracodawca nagle wysłał na bezpłatne urlopy taką część swojej kadry. Nie wyobrażam sobie także tworzenia w pracy pokoi dla zaszczepionych i niezaszczepionych czy zmian, w których pracują tylko osoby, które zdecydowały się nie szczepić. Obecne realia rynku pracy pokazują, że pracownicy są gorączkowo poszukiwani. Nie możemy oczekiwać od przedsiębiorców, że zwolnią niezaszczepionych, bo byłoby to wręcz działanie na szkodę firmy. Przynajmniej pod kątem operacyjnym – mówi Siedziniewska-Brzeźniak.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (119)

Do artykułu: Niezaszczepieni na urlop. "A kto będzie pracował?"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Polakk 2021-09-11 11:25:29

  Jeśli ponad 36 milionów Polaków jest zaszczepionych, a w Polsce jest ich około 38 milionów, to o co chodzi w tym artykule, ponieważ dzieci jest powiedzmy około 6 milionów. Czyli kto nie jest zaszczepiony???

  • M.p. 2021-09-11 14:07:52

   Połowa Polaków nie jest zaszczepiona. Wyjaśnię na własnym przykładzie: moja żona przyjęła 2 dawki szczepionki a ja 0 dawek. A więc na mnie i moją żonę razem wziętych przypadają 2 dwie dawki i tak jest w całej Polsce, liczbę wykonanych szczepień należy podzielić przez 2 i wyjdzie ci ile osób się zaszczepilo

   • Dyrc 2021-12-22 20:25:49

    Przeczytaj ze zrozumieniem a nie zaślepieniem. Odnosimy się do artykułu a tu w pierwszym zdaniu jest napisane "36 525 458 osób – tylu Polaków przyjęło dwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19...". DWIE DAWKI !, Coś tu jednak jest nie tak, łącznie z Twoim wyjaśnieniem.

 • Szymon 2021-09-11 11:02:08

  Rzad podaje, że mamy 150.000 zakazonych. Od 90 dni liczba zakazen nie przekracza 500. Czyli powinnismy miec w tym czasie maksymalnie 90x500=45.000 zakazonych, chyba że... mamy 100.000 zakazonych od co najmniej 90 dni. Czy to mozliwe, że 100.000 ludzi ponad 90 dni caly czas jest zakazonych?

 • Szymon 2021-09-11 10:48:30

  O ile wiem szczepienie nie jest obowiązkowe, a wiec wyciaganie przykrych konsekwencji względem pracownika nosi znamiona szykanowania.

 • Szymon 2021-09-11 10:45:54

  Ja bym niezaszczepionym kazal nosic opaski na ramieniu z napisem "pasożyt" oraz kazal wsiadzc do tramwaju tylko tylnimi drzwiami.

  • Zuzia 2021-09-11 11:49:54

   Ty powinieneś nosić opaskę Debil

 • Magda 2021-09-11 09:11:47

  Absurd nad absurdy.... Szczepieni , nie zaszczepieni.....najpierw mowi sie ze dowolnosc a potem szuka narzedzia prawnego do przymusu- ten wolny kraj przestaje byc wolnym krajem. A przeciez wszyscy wiemy ze szczepiony czy nie i tak moze transmitowac wirusa na innych no to o co chodzi z tymi szczepieniami? Przeciez one chronia- jesli temu wierzyc- przed ciezkim zachorowaniem i przed smiercia ewentualnie, ale nie przed sama transmisja czyli przenoszeniem wirusa na innych, no ludzie!! Kto tu jest glupi?Co to za segregacja ludzi? Ja bedac zaszczepiona powiedzmy ciezko nie zachoruje lub nie umre, ale zakazic sie moge!!!! Z tym ze z lzejszymi objawami! Tak samo jak moge przeniesc to na innych, to po co to gadanie o zaszczepionych i nie? W firmach? Czy ktos rozum postradal? Czy jak? Chyba ci co nie wiedza na czym to polega? I nie wiedza czym jest szczepienie? Dlaczego sie sadzi ze zaszczepiony nie przeniesie wirusa na innych a niezaszczepiony tak? Przeciez to nieprawda!

  • Lala 2021-09-11 14:13:47

   Piszesz jak byś naprawdę nie maila pojęcia czym jest szczepionka. Owszem ma zabezpieczyc przed ciężkim przebiegem a co za tym idzie spoleczeństwo jest zdolne pracować (+do kasy państwa) nie wymaga hospitalizacji(+do kasy państwa) szpitale nie są przepełnione i sparaliżowane(- w ogólnych zgonach, brak lockdownow). I dlaczego palacz płaci tak gigantyczne opłaty(akcyza) a niezaszczepiony który obarcza kraj możliwością dużych strat finansowych już nie ponosi żadnych konsekwencji.

   • chorus 2021-09-12 18:50:33

    oj lala,lala pan bog cie juz opuscil

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA