Niepewny los społecznych inspektorów pracy. Lewiatan złożył wniosek do TK

- Społeczni inspektorzy pracy mają wiele przywilejów, a w zamian niewiele się od nich wymaga - podaje Konfederacja Lewiatan, która złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie niektórych przepisów ustawy o społecznej inspekcji pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Niepewny los społecznych inspektorów pracy. Lewiatan złożył wniosek do TK

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

5 gru 2014 18:05


Chodzi o ustawę z 1983 r. o społecznej inspekcji pracy. - Od dawna proponowaliśmy zmiany w tej ustawie, szczególnie dotyczące pozycji i roli społecznych inspektorów pracy - powiedział w piątek (5 grudnia) PAP Zbigniew Maciąg z Lewiatana.

- Niestety - dodał - na te propozycje strona rządząca nie reagowała. - Dlatego postanowiliśmy skierować sprawę do TK. Zdaniem prawników, których wynajęliśmy, w ustawie sporo jest zapisów niezgodnych z konstytucją - stwierdził.

Czytaj też: Jeremi Mordasewicz: Mamy duże zasoby pracy, których nie wykorzystujemy

Grażyna Leśniak z Zespołu Prasy i Informacji Biura Trybunału Konstytucyjnego poinformowała PAP, że wniosek Lewiatana trafił do TK we wtorek (2 grudnia).

Zdaniem Lewiatana w obecnej ustawie o społecznej inspekcji pracy brakuje precyzyjnego określenia maksymalnej liczby społecznych inspektorów pracy, którzy mogą funkcjonować w zakładzie pracy, czego efektem jest "nieuzasadniona ważnym interesem publicznym ingerencja w wolność gospodarczą pracodawców".

Konfederacja Lewiatan uważa, że niezgodny z Konstytucją RP jest również zapis o zbyt szerokim i ogólnikowym określeniu kompetencji społecznych inspektorów pracy.

Czytaj też: Lewiatan: ZUS nie odróżnia umowy o dzieło i umowy zlecenia

- Prowadzi to do ingerencji w swobodę działalności gospodarczej pracodawców, polegającej na umożliwieniu społecznym inspektorom pracy podejmowania działań wykraczających poza cele, dla których powołano społeczną inspekcję pracy - dowodzą przedstawiciele Lewiatana.

- Ten przepis narusza także prawo do prywatności poprzez wyposażenie społecznych inspektorów pracy w kompetencje umożliwiające im uzyskanie dostępu do wielu poufnych informacji dotyczących pracodawców oraz zatrudnianych przez nich pracowników - dodają.

We wniosku do TK za niezgodne z Konstytucją uznano również inne przepisy dotyczące m.in. kwalifikacji wymaganych od społecznych inspektorów pracy, procedur ich wyboru i odwoływania, czy nieprecyzyjnego określenia obciążeń, jakie pracodawca powinien ponosić w związku z działaniem społecznych inspektorów pracy.

- Społeczni inspektorzy pracy mają wiele przywilejów, a w zamian niewiele się od nich wymaga. Są chronieni przed zwolnieniem i zmianą warunków pracy i płacy na mniej korzystne, mają prawo wstępu w każdym czasie do pomieszczeń i urządzeń zakładu pracy, wgląd do dokumentów, a nawet możliwość uzyskania dodatkowego wynagrodzenia - podaje Lewiatan.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.