PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Niepełnosprawni pracują ponad limit? Nie zawsze z własnej woli

 • Autor: JRP
 • 6 kwi 2018 10:18

Niepełnosprawni mogą na własne życzenie wystąpić z wnioskiem o zgodę na pracę powyżej 7 godz. dziennie i 35 godz. tygodniowo. Inspektorzy PIP-u przyznają, że często wniosek „z własnej woli” jest wymuszony przez pracodawcę.

Niepełnosprawni pracują ponad limit? Nie zawsze z własnej woli
Adobe Stock
REKLAMA

W przypadku pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności czas pracy nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Przy czym krótsze normy czasu pracy nie mogą powodować obniżenia wysokości wynagrodzenia.

Jeśli taki pracownik chce większym wymiarze godzin tygodniowo, zgodnie z art. 16 ustawy o o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych może otrzymać stosowne zaświadczenie od lekarza, który przeprowadza badania profilaktyczne.

Jak wynika z kontroli PIP, korzystanie z art. 16 jest coraz popularniejsze. Pracodawcy wręcz wymuszają to na zatrudnionych – podsuwają im skierowanie na badania lekarskie i gotowe oświadczenia woli o tym, że chcą pracować w normalnym, kodeksowym wymiarze - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Podobne zjawisko zauważają związki zawodowe.

- Jest dużo przypadków, gdy już przy zawieraniu umowy o pracę pada propozycja, aby pracownik złożył wniosek w trybie art. 16 - przyznaje na łamach DGP Krzysztof Rowiński, pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych NSZZ „Solidarność”.

Już w 2016 r. PIP wskazywał na ryzyko nadużyć. W styczniu tego roku główny inspektor pracy wystąpił do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z wnioskiem o zmianę w przepisach - tak, by wydłużanie czasu pracy nie następowało na wniosek samych niepełnosprawnych. Na razie jednak nie widać żadnych perspektyw na uwzględnienie postulatu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Niepełnosprawni pracują ponad limit? Nie zawsze z własnej woli

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • zbyszko 2018-04-16 03:23:37

  A niepełnosprawni pracownicy Milmexu pensji nie otrzymują od listopada 2013 i też nikt si nami nie interesuje!

 • xyyx 2018-04-07 23:35:53

  Niepełnosprawny ma wybór : albo 8h albo wcale. Zresztą ta jedna godzina niewiele im zmienia.

 • M 2018-04-06 14:38:32

  Poza tym inspekcja, która jest zapowiedziana jest ustawką. W moim biurze nagle nawet parapety były wycierane z kurzu, gdzie normalnie panował średni porządek, ponieważ właścicielki nie zatrudniają sprzątaczki, przychodziła tylko raz w tygodniu Ukrainka "na czarno". Wymuszanie pracy ponad 7 h dotyczy wszystkich osób z orzeczeniem, ludzie się godzą, bo muszą za coś żyć. Jeśli Inspekcja Pracy chce kontrolować, niech przychodzi bez zapowiedzi, w ostatniej 8 h pracy, a zobaczy ile osób jest ponad 7 h. Te fikcyjne kontrole to smutna rzeczywistość w której się udaje, że ktoś coś robi dla niepełnosprawnych ludzi. Nie dość, że człowiek choruje i ma problemy zdrowotne, to jest jeszcze wykorzystywany na każdym kroku. Tak wygląda polska rzeczywistość.

 • M 2018-04-06 14:30:04

  Prawa osób niepełnosprawnych są łamane nagminnie. A inspekcja pracy nie przeprowadza kontroli tak jak trzeba, w moim biurze jak była inspekcja to inspektorki siedziały na kawie z właścicielkami firmy, nawet nie pofatygowały się na piętro gdzie pracują ludzie w biurze.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA