Niepełnosprawni mogliby podratować polski rynek pracy. Ale boją się, bo stracą rentę

– Często spotykamy się z sytuacją, że osoby niepełnosprawne zwlekają z podjęciem pracy, ponieważ obawiają się, że zostanie im odebrana renta. I co wówczas zrobią, jeśli stracą pracę? Natomiast dla pracodawców problemem są niestabilne przepisy i koszty zatrudnienia osoby niepełnosprawnej – mówi Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Niepełnosprawni mogliby podratować polski rynek pracy. Ale boją się, bo stracą rentę

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

11 paź 2016 13:48


Ilu pracodawców w Polsce zatrudnia osoby niepełnosprawne i jak wypadamy pod tym względem na tle innych krajów europejskich?

Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON): – Na tle innych krajów europejskich nie wypadamy najlepiej, gdyż zachodnia Europa zatrudnia dwa razy więcej osób niepełnosprawnych niż my. W naszym systemie obsługi dofinansowań (SOD) jest zarejestrowanych 240 tys. osób z niepełnosprawnością, na które pracodawcy pobierają dofinansowanie. Czy można coś zrobić, żeby więcej niepełnosprawnych było osobami pracującymi? Niewątpliwie można – skoro w starej UE zatrudnienie jest dwa razy większe.

Tylko jak? W czym tkwi problem, że u nas ta liczba jest wciąż mniejsza?

– Kiedyś niewątpliwie powodem były bariery mentalne – z jednej strony osoby niepełnosprawne bały się wchodzić na rynek pracy, a z drugiej strony pracodawcy bali się kontaktu z niepełnosprawnością. I te bariery wciąż są, ale już o wiele mniejsze. Problem jest za to w niestabilnych przepisach prawa dla pracodawców. Tworzenie miejsc pracy jest dla każdego przedsiębiorcy działalnością długofalową i kosztem. Dlatego też pracodawca, który chce stworzyć miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych, musi mieć poczucie stabilności przepisów. Jeśli takiego poczucia nie ma, to nie będzie takich miejsc pracy tworzył, żeby nie wpaść w pułapkę i tarapaty finansowe.

I teraz tej pewności przepisów nie ma?

– Nie ma. Po pierwsze same przepisy zmieniają się bardzo często, a po drugie – zmieniają się interpretacje tych przepisów. Otoczenie prawne zatrudniania osób niepełnosprawnych nie budzi zaufania przedsiębiorców i jest podstawowym problemem.

Co jeszcze może powstrzymywać firmy przed zatrudnianiem niepełnosprawnych?

– Koszty. Musimy pamiętać, że koszt zatrudnienia osoby niepełnosprawnej jest znacznie wyższy niż zatrudnienia osoby pełnosprawnej z racji tego, że osoba z niepełnosprawnością ma o wiele więcej przywilejów, które wynikają z jej statusu: dłuższy urlop, bezpłatny turnus rehabilitacyjny, skrócony czas pracy. To powoduje, że koszty pracy są dla pracodawcy wyższe. I to trzeba wyrównać, bo jeśli tego nie zrobimy, to automatycznie skazujemy na brak równowagi na rynku pracy. Wówczas osoby niepełnosprawne będą ciągle przegrywać konkurencje z osobami pełnosprawnymi.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.