Niemiecki sąd pracy: Strajk kolejarzy może być kontynuowany

Niemiecki sąd pracy odrzucił w czwartek (6 listopada) wniosek kolei Deutsche Bahn (DB) w sprawie przerwania ogólnokrajowego strajku maszynistów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Niemiecki sąd pracy: Strajk kolejarzy może być kontynuowany

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

7 lis 2014 7:43


Protest, który rozpoczął się w środę (5 listopada) i objął maszynistów pociągów towarowych i pasażerskich, zorganizował związek zawodowy GDL.

Sędzia Ursula Schmidt oświadczyła, że strajk nie jest sprzeczny z niemieckim prawem, a jego skala nie jest nieproporcjonalna.

Czytaj też: Kolejny strajk maszynistów w DB. Tym razem dłuższy

"Strajki wywołują znaczne straty i skutki. Ale o to w nich chodzi" - powiedziała sędzia dziennikarzom po sześciogodzinnej dyskusji.

Decyzja oznacza, że akcja strajkowa może potrwać do poniedziałku nad ranem. Koleją każdego dnia podróżuje ok. 5,5 mln Niemców.

Czytaj też: Związkowcy PKP Cargo chcą premii z okazji święta kolejarza. Ale nie tylko

To już szósty protest w obecnym sporze płacowym i najdłuższy od założenia państwowego przedsiębiorstwa Deutsche Bahn w 1994 roku.

Media odnotowują, że kanclerz Angela Merkel, która rzadko włącza się w takie spory, zaapelowała w środę do kolejarzy o "poczucie odpowiedzialności" i wezwała do mediacji.

Związek zawodowy maszynistów (GDL) domaga się podwyżki płac o 5 proc. i skrócenia tygodniowego wymiaru pracy o dwie godziny (z 39 do 37).

GDL chce także, by pracodawca uznał go za reprezentanta personelu konduktorskiego i gastronomicznego oraz dyspozytorów koordynujących ruch pociągów i obsadzanie ich załogami. GDL reprezentuje około 20 tys. zatrudnionych w przedsiębiorstwie liczącym łącznie niemal 200 tys. pracowników. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.