×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Niemcy, zrównanie płac: Ważna zmiana dla Polaków

 • Bartosz Dyląg
  bad
 • 12 maj 2016 16:09

• Niemiecki rząd zatwierdził przepisy, których celem jest ochrona przed nieuczciwymi praktykami pracowników niezatrudnionych na klasycznym etacie.
• Dotychczasowe przepisy sprzyjały nadużyciom - dumpingowi płacowemu czy obniżaniu standardów socjalnych.
• Wśród miliona takich pracujących jest wielu Polaków.

Niemcy, zrównanie płac: Ważna zmiana dla Polaków
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Zmiana jest istotna z punktu widzenia zatrudnionych w Niemczech. Wprowadza bowiem obowiązujące pracodawców i pracowników „jasne reguły przeciwdziałające nadużyciom przy zatrudnianiu pracowników na czas określony i na podstawie umowy o dzieło”.

Jest to realizacja zasady równej płacy za tę samą pracę. Rozwiązania mają przeciwdziałać na przykład korzystaniu latami z wypożyczonych pracowników. To osoby nie korzystające z przywilejów pracowników etatowych, formalnie zatrudnione jedynie na czas określony, a w praktyce pracujące w charakterze zatrudnionych na etat.

– Po raz pierwszy w historii będą obowiązywały zasady, których transparencja pozwoli na ograniczenie nadużyć – mówi Deutsche Welle o zmianach przepisów minister pracy Andrea Nahles.

Nowe przepisy stanowią, że pracownika tymczasowego nie będzie można zatrudniać dłużej niż 18 miesięcy. Po maksymalnie dziewięciu miesiącach musi on zarabiać tyle samo, ile pracownicy etatowi firmy. Pracownik tymczasowy nie może być łamistrajkiem. W czasie strajku można zatrudnić go jedynie w tym przypadku, jeśli nie będzie wykonywał prac, które zawiesili strajkujący.

Chronieni będą także polscy pracownicy

Zmiany dotyczą także Polaków pracujących za Odrą. To kolejna ważna zmiana dla polskich firm pracujących w Niemczech i firm specjalizujących się w pośrednictwie. Od początku 2015 r. w Niemczech wprowadzono ustawową płacę minimalną.

Wyrównywanie praw pracowników obserwujemy także w Polsce. Rząd chce zachęcić pracodawców do zatrudniania pracujących na umowach śmieciowych na podstawie umów o pracę. Stąd w przetargach publicznych preferowane są firmy, zatrudniające pracowników w oparciu o umowę o pracę, a nie o umowy cywilno-prawne.

Milion nie ma klasycznego etatu

Według najświeższych danych w Niemczech, na warunkach innych niż klasyczny etat, pracuje milion osób. Mowa o zatrudnionych za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej, pracujących na podstawie umowy o dzieło czy umowy zlecenie. Najwięcej jest ich w firmach cateringowych, sprzątających oraz branży budowlanej czy spożywczej.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Niemcy, zrównanie płac: Ważna zmiana dla Polaków

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Ali 2017-02-13 09:29:39

  To wszystko pić na wodę ,firma po przepracowania 17 miesięcy pracownika zwolni na 3 miesiące lub przeniesie na 3 miesiące do innej firmy ,i będzie po prawie ,po 3 miesiącach znów przeniesie na poprzednie stanowisko / to ustawa pod PUBLIKĘ /NIE WIEM ,ZE TEGO NASZ RZĄD NIE WIDZI ,ALE NIE ZA TO IM PŁACĄ BY MYSLELI

 • Janek 2016-08-28 11:32:05

  Od lat pracuje poprzez niemieckie pośrednictwo pracy i wiem jedno i ten przepis można obejść. W mojej firmie już zamieniono się stołkami tj. właścicielka i szefowa "oddała" kierownictwo swojemu podwładnemu, ona zostaje tylko właścicielem, zmienia się delikatnie nazwa i znów można kraść.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA