Niemcy: Praktykantka dostanie 50 tys. euro odszkodowania za "staż"

• Niemiecka firma musi wypłacić zaległe pobory w wysokości 50 tys. euro pracownicy, która przez pięć lat zatrudniona była w charakterze praktykantki.
• Kobieta zarabiała w tym czasie miesięcznie 300 euro, bez wynagrodzenia za nadgodziny.
• Decyzję podjął sąd w Monachium.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Niemcy: Praktykantka dostanie 50 tys. euro odszkodowania za "staż"

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

14 cze 2016 12:42


Niemiecka 16-latka starała się o etat sekretarki w firmie oferującej usługi finansowe i ubezpieczeniowe, jednak szef firmy zaproponował jej zamiast etatu stanowisko praktykantki. Umowa przewidywała 43-godzinny tydzień pracy, brak wynagrodzenia za nadgodziny i 300 euro miesięcznie.

Jak wyliczył tygodnik "Der Spiegel", który poinformował o wyroku, pracownica zarabiała na godzinę 1,75 euro. Średni tygodniowy czas pracy w Niemczech wynosi 36-38 godzin.

Raz w tygodniu praktykantka miała zagwarantowane zajęcia z teorii finansów. Zajęcia odbywały się w domu szefa firmy i polegały na... pielęgnacji jego ogrodu - pisze "Der Spiegel". Kobieta podała firmę do sądu po oblanym egzaminie na doradcę finansowego w Izbie Przemysłowo-Handlowej.

Sąd uznał umowę za nieetyczną i nakazał szefowi firmy wypłacenie praktykantce zaległych poborów w wysokości 50 tys. euro plus składki na ubezpieczenie emerytalne i podatki. Zdaniem sędziów kobieta miała prawo do płacy minimalnej w wysokości 8,50 euro za godzinę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

max 2016-06-14 16:28:20

W Polsce też są takie sytuacji i to nagminne!