Niemcy będą przechodzić na emeryturę w wieku 73 lat?

• Jak wynika z pracy badawczej Instytutu Niemieckiej Gospodarki (IW), w przyszłości Niemcy będą mogli iść na emeryturę dopiero w wieku 73 lat.
• Według obowiązujących obecnie w RFN przepisów relacja między standardową emeryturą a przeciętnymi dochodami do roku 2030 nie może spaść poniżej 43 proc.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Niemcy będą przechodzić na emeryturę w wieku 73 lat?

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekSeniora.pl

RynekSeniora.pl

30 maj 2016 21:09


Jeżeli ma utrzymać się wysokość świadczeń i składek ustawowych ubezpieczeń emerytalnych, młodsze pokolenia będą musiały znacznie dłużej pracować, stwierdzają autorzy badań.

Według obecnych regulacji ustawowych wiek emerytalny do roku 2029 będzie stopniowo podnoszony do 67 lat. Jak obliczyli naukowcy, udział pokolenia 67+ do roku 2030 będzie wynosił około jednej trzeciej. Dysproporcji tej nie wyrówna nawet napływ imigrantów - informuje "Deutsche Welle".

Z tego względu wysuwa się polityczny postulat, by nie dopuścić do dalszego spadku świadczeń emerytalnych, wynoszących obecnie prawie 48 proc. średnich zarobków.

Obecnie prawie trzy pracujące osoby przypadają na jednego emeryta. Jeżeli ta proporcja miałaby się utrzymać, należałoby podnieść wiek emerytalny: do roku 2030 do 69 lat, do roku 2035 - do 71, a po roku 2041 wiek emerytalny utrzymałby się na poziomie 73 lat, twierdzą autorzy pracy badawczej.

Rząd Niemiec chce, aby w przyszłości każdy mógł sam określać, kiedy chce przejść na emeryturę. Ta elastyczność oznaczałaby np. dla pracodawców, że wobec braku specjalistów, firmy mogłyby zatrudniać pracowników także po przekroczeniu wieku emerytalnego - informuje "DW".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Darek 2016-06-19 12:33:49

Jesli w tym roku Niemcy przyjma jeszcze jeden milion emigrantow Islamskich to podejrzewam ze emerytury beda w wieku 80 lat.W zamian za to jednak emigranci zagwarantuja im duuuzo rozrywki..oczywiscie najwiecej kobietom ktorych mezczyzni juz nie beda mieli czasu by sie nimi zajc pracujac w pocie czola na zasilki dla emigrantow.Wiwat Unia Europejska i polityka multikulti!

Kibicowski 2016-06-07 09:35:29

Stare niemieckie pierdziele będą zasuwać na socjal dla imigrantów.

IWA 2016-05-31 10:03:14

Zdanie, ktore mnie polozylo- "Dysproporcji tej nie wyrowna nawet naplyw imigrantow"- naprawde ktos mysli, ze imigranci beda zaiwaniac na niemieckich starych pierdzieli???????