Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod
tym linkiem.
- 1 lutego weszła w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
- "Rodzice będą mogli skorzystać ze wszystkich urlopów macierzyńskich, rodzicielskich, nawet jeśli zdecydują się na adopcję starszych dzieci do 14. roku życia - powiedziała wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.
- Wcześniej z tego przywileju mogli skorzystać wyłącznie rodzice, którzy adoptowali dziecko do 7. roku życia.
Nowelizacja zakłada m.in. wzrost wynagrodzenia dla rodzin zastępczych zawodowych i prowadzących rodzinne domy dziecka, przepisy służące rozwojowi rodzinnych form pieczy zastępczej czy poprawę organizacji procedur adopcyjnych.
"To jest prawie dwukrotny wzrost minimalnego wynagrodzenia dla rodzin zastępczych zawodowych, prowadzących rodzinne domy dziecka i rodzin pełniących funkcję pogotowia rodzinnego" - powiedziała w czwartek w TVP 1 wiceszefowa MRiPS. Zastrzegła, że nie jest to jedyne wynagrodzenie. "Rodziny takie otrzymują one również dodatki czy świadczenia na utrzymanie dzieci" - dodała Socha.
Powiedziała, że przepisy wprowadzają także derejonizację, czyli "możliwość swobodnego wyporu powiatu, z którym dana rodzina chce współpracować, podpisuje umowę, w którym przechodzi szkolenia czy cały proces kwalifikacji".
"Do tej pory można były tylko w swoim powiecie, co w praktyce oznaczało, że trzeba było czekać aż nazbiera się odpowiednia grupa osób, żeby takie szkolenie uruchomić" - zwróciła uwagę wiceminister Socha.
Będzie można wziąć urlop macierzyński nawet na 14-letnie dziecko
Pytana, co zmieniło się w procedurach adopcyjnych, wyjaśniła, że "rodzice będą mogli skorzystać ze wszystkich urlopów macierzyńskich, rodzicielskich, nawet jeśli zdecydują się na adopcję starszych dzieci do 14. roku życia. Zwróciła uwagę, że wcześniej z tego przywileju mogli skorzystać wyłącznie rodzice, którzy adoptowali dziecko do 7. roku życia, co przekładało się na mniejsze zainteresowanie dziećmi, które ukończyły 7 lat.
Poinformowała, że ośrodki adopcyjne, aby ułatwić współpracę z rodzicami, którzy pracują zawodowo, będą musiały wydłużyć godziny swojego funkcjonowania. Poza tym ośrodki adopcyjne będą miały 4 miesiące na wydanie opinie na temat zakwalifikowania potencjalnych rodziców do możliwości adopcji - dodała.
Chcemy zachęcić powiaty, by większy wysiłek podejmowały, jeśli chodzi o wspieranie rodzin zastępczych i aby nie budowały nowych placówek.
Nie są nam w Polsce potrzebne nowe domy dziecka
"Duże domy dziecka zamieniliśmy w małe, w których standard to 14 dzieci. Jest nawet lepiej, bo średnio jest 13 dzieci w placówce. Nie ma powodów, by tworzyć nowe domy dziecka" - oceniła Socha. Zastrzegła, że na wypadek sytuacji nadzwyczajnych, takich jak np. wojna w Ukrainie, w przepisach pozostawiono pewną furtkę.
Powiedziała, że wszystkie osoby, które się usamodzielniają mogą liczyć na wsparcie finansowe związane z usamodzielnieniem oraz że wprowadzono "możliwość jednokrotnego powrotu do pieczy zastępczej.
"Zdarzało się, że osoby, które osiągając 18 lat, chciały się szybko usamodzielnić, po jakimś czasie uznawały, że było to dla nich za wcześnie. (...) Do tej pory nie miały możliwości powrotu do pieczy. W nowych przepisach wprowadziliśmy dla nich możliwość jednokrotnego powrotu w to samo miejsce, z którego się wyszło" - wyjaśniła wiceszefowa MRiPS.
Według danych MRiPS w 2021 r. w pieczy zastępczej umieszczonych było 72 941 dzieci. 56 656 dzieci przebywało w pieczy rodzinnej, a 16 285 dzieci w pieczy instytucjonalnej.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
KOMENTARZE (0)