×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Niektórzy rodzice 14-letnich dzieci będą mogli iść na urlop macierzyński

  • Autor: PAP/JP
  • 9 lut 2023 10:44

Rodzice adopcyjni będą mogą skorzystać ze wszystkich urlopów macierzyńskich i rodzicielskich nawet jeśli zdecydują się na adopcję dzieci od 7 do 14 lat – powiedziała wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.

Niektórzy rodzice 14-letnich dzieci będą mogli iść na urlop macierzyński
Rodzice adopcyjni będą mogą skorzystać ze wszystkich urlopów macierzyńskich i rodzicielskich nawet jeśli zdecydują się na adopcję dzieci od 7 do 14 lat (fot. Priscilla Du Preez/Unsplash)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • 1 lutego weszła w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
  • "Rodzice będą mogli skorzystać ze wszystkich urlopów macierzyńskich, rodzicielskich, nawet jeśli zdecydują się na adopcję starszych dzieci do 14. roku życia - powiedziała wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.
  • Wcześniej z tego przywileju mogli skorzystać wyłącznie rodzice, którzy adoptowali dziecko do 7. roku życia.

Nowelizacja zakłada m.in. wzrost wynagrodzenia dla rodzin zastępczych zawodowych i prowadzących rodzinne domy dziecka, przepisy służące rozwojowi rodzinnych form pieczy zastępczej czy poprawę organizacji procedur adopcyjnych.

"To jest prawie dwukrotny wzrost minimalnego wynagrodzenia dla rodzin zastępczych zawodowych, prowadzących rodzinne domy dziecka i rodzin pełniących funkcję pogotowia rodzinnego" - powiedziała w czwartek w TVP 1 wiceszefowa MRiPS. Zastrzegła, że nie jest to jedyne wynagrodzenie. "Rodziny takie otrzymują one również dodatki czy świadczenia na utrzymanie dzieci" - dodała Socha.

Powiedziała, że przepisy wprowadzają także derejonizację, czyli "możliwość swobodnego wyporu powiatu, z którym dana rodzina chce współpracować, podpisuje umowę, w którym przechodzi szkolenia czy cały proces kwalifikacji".

"Do tej pory można były tylko w swoim powiecie, co w praktyce oznaczało, że trzeba było czekać aż nazbiera się odpowiednia grupa osób, żeby takie szkolenie uruchomić" - zwróciła uwagę wiceminister Socha.

Będzie można wziąć urlop macierzyński nawet na 14-letnie dziecko

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niektórzy rodzice 14-letnich dzieci będą mogli iść na urlop macierzyński

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA