PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Niedziela wolna od pracy. Biskup ponowił apel do polityków

  • Autor: GP
  • 29 maj 2017 8:01

W czasie 70. pielgrzymki do Piekar Śląskich biskupi ponowili apel o wolną od handlu i pracy niedzielę. Mówili o tym w niedzielę (28 maja) arcybiskup Wiktor Skworc i metropolita wrocławski Józef Kupny.

Niedziela wolna od pracy. Biskup ponowił apel do polityków
Prezydent, będąc członkiem pielgrzymki do Piekar Śląskich, wysłuchał głosu hierarchów, którzy apelują o wolną od pracy niedzielę. (fot.: Krzysztof Sitkowski/KPRP/twitter.com)
REKLAMA

• W ocenie kościelnych duchownych wolna niedziela powinna być prawem, a nie przywilejem, jakim się stała w ostatnich latach. 

• Debata o wolnej niedzieli trwa od blisko roku, gdy związki zawodowe przedstawiły projekt nowelizacji prawa o zakazie handlu w siódmy dzień tygodnia. Propozycja jest procedowana w Sejmie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W czasie trwania dorocznej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc zdecydował się zabrać głos w toczącej się dyskusji o wolnej od handlu niedzieli. Pielgrzymka miała miejsce w niedziele 28 maja. Hierarcha mówił, by "niedzielę zwrócić człowiekowi".

- Wolna niedziela nie jest dla człowieka luksusem, ale prawem, które państwo powinno chronić jak świętość - mówił katowicki metropolita.

W apelu pojawiła się też krytyka "bezmyślnej konsumpcji", która stanowi niebezpieczną stronę w szerszej równowadze w życiu człowieka. Drugą stroną jest praca, wartość sama w sobie. Zdaniem arcybiskupa Skworca hasło "niedziela - Boża i nasza" pozostało aktualne również po zmianie ustrojowej, której dokonała Polska u przełomu lat 80. i 90. XX wieku.

W trakcie uroczystej mszy świętej o wolne niedziele zaapelował również metropolita wrocławski Józef Kupny.

Wśród przebywających w Piekarach był prezydent Andrzej Duda. Pielgrzymi w tym roku po raz 70. odwiedzili sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej.

Hierarchia nie po raz pierwszy przypomina o "dzień święty święcić"

Debata o wolnej niedzieli na nowo pojawiła się w 2016 roku, gdy związki zawodowe, zwłaszcza NSZZ "Solidarność", wystosowały obywatelski projekt o zakazie handlu w niedzielę. Ideą propozycji było, by wszystkie niedziele w roku były wolne od pracy.

Wypowiadali się później o propozycji zarówno przedstawiciele rządu, jak i opozycji. Mateusz Morawiecki, który nadzoruje kwestie gospodarcze w rządzie nie wykluczał złagodzenie zakazu do dwóch niedziel w miesiącu. Projekt został złożony w Sejmie i jest obiektem prac legislacyjnych.

O tym jak postępują prace mówił w kwietniu poseł Jan Mosiński (PiS), który kieruje pracami podkomisji ds. pracy w Sejmie. Więcej tutaj.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Niedziela wolna od pracy. Biskup ponowił apel do polityków

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Andrzej 2017-06-27 22:08:45

    ksiądz nie musi się martwic czym wykarmi rodzine a zwykli mali przedsiębiorcy już tak…wkurza mnie to

  • Kornel 2017-06-27 21:46:19

    będzie jeszcze mniej ludzi w kosciolach w niedziele zobaczycie………zakazami niczego nie zmienicie

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA