Niebezpieczny outsourcing. Fiskus i ZUS ściga 300 firm

Organy skarbowe prowadzą obecnie około 300 postępowań przeciwko przedsiębiorcom, którzy korzystali z outsourcingu pracowników – poinformował niedawno w Sejmie wiceminister finansów Jacek Kapica.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Niebezpieczny outsourcing. Fiskus i ZUS ściga 300 firm

PODZIEL SIĘ


Autor: Dziennik Gazeta Prawna

2 kwi 2015 10:16


W ubiegłym roku na światło dzienne wyszedł przekręt niejakiego Zdzisława K., który świadcząc usługi outsourcingu pracowników, wpakował w tarapaty prawie 500 firm w Polsce, bo jak się okazało – nie odprowadzał składek ZUS za pracowników, ani zaliczek PIT.

O całej sprawie pisaliśmy tutaj.

Z roszczeniami do pierwotnych pracodawców zgłasza się już ZUS – w związku z niezapłaconymi składkami oraz fiskus - z powodu nieodprowadzonych zaliczek PIT. Jeśli potwierdzi się, że umowy były nieważne, to zakwestionuje też zaliczanie faktur wystawionych przez firmy outsourcingowe do podatkowych kosztów oraz odliczanie VAT z takich dokumentów.

Małgorzata Klaus, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu, prowadzącej postępowanie w tej sprawie, poinformowała „DGP”, że w proceder jest wciągniętych około 500 firm. Wartość szkody szacuje się na 62 mln zł, liczbę pokrzywdzonych pracowników na 20 tys.

– W sprawie toczy się wielopłaszczyznowe i skomplikowane śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej. Wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów wobec 16 osób – mówi Małgorzata Klaus.

Więcej czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.