×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

W pracy jest bezpieczniej. Spada wskaźnik wypadkowości

  • Karolina Markowska
    km
  • 31 mar 2021 13:50

W 2020 roku zgłoszono 62740 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy. To o ponad 24 proc. mniej niż w roku 2019. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że miniony rok był kolejnym, w którym spadł wskaźnik wypadkowości.

W pracy  jest bezpieczniej. Spada wskaźnik wypadkowości
Miniony rok był kolejnym w którym spadł wskaźnik wypadkowości (fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Liczba osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy oraz wskaźnik wypadkowości zmniejszyły się w stosunku do danych z 2019 roku.
  • Najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w województwie dolnośląskim, a najniższy w województwie mazowieckim.
  • Najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w sekcji górnictwo i wydobywanie, a najniższy w sekcji informacja i komunikacja.

Z analizy zgłoszonych w ubiegłym roku wypadków przy pracy wynika, że zmniejszyła się liczba osób poszkodowanych przypadająca na 1000 pracujących (wskaźnik wypadkowości) odpowiednio z 6,15 do 4,62.

Ze wstępnych danych opublikowanych przez GUS wynika, że minimalnie wzrosła  liczba osób poszkodowanych w wypadkach śmiertelnych. Stanowili oni 0,3 proc. wszystkich osób poszkodowanych (wzrost o 0,1 p.proc. w stosunku do 2019 r.). Zmniejszyła się natomiast liczba osób poszkodowanych w wypadkach ciężkich (o 4,9 proc. w odniesieniu do 2019 r.) oraz w wypadkach z innym skutkiem (o 24,7 proc.).

Najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w województwach dolnośląskim (5,50), śląskim (5,24) oraz opolskim (5,23). Najniższy w województwach mazowieckim (2,99), małopolskim (3,16) i podkarpackim (3,35).

źródło: GUS
źródło: GUS

Najwięcej wypadków niezmiennie w górnictwie

Od lat najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowywany jest górnictwie i wydobywaniu. W 2020 roku wynosił on 13,18. W porównaniu do roku 2019 spadł o 2,5 punktu (15,68 w 2919 roku).

W przypadku wypadków w górnictwie najczęstszą przyczyna wypadków jest czynnik ludzki. Z danych nadzoru górniczego wynika, że udział błąd człowieka w przyczynach wszystkich wypadków w górnictwie kształtuje się na poziomie ok. 80 proc. Oznacza to, że do czterech na pięć wypadków w kopalniach dochodzi z winy człowieka.

Chodzi przede wszystkim o stosowanie niebezpiecznych metod pracy, przebywanie pracowników na drogach podziemnego transportu lub w bezpośrednim sąsiedztwie pracujących maszyn, nieprawidłowego wykonywania ręcznych prac transportowych czy nieprzestrzegania zasad obowiązujących w transporcie pod ziemią. Nieprawidłowości skutkujące wypadkami, dotyczyły też np. stanu technicznego urządzeń oraz wykonywania prac niezgodnie z dokumentacją, zasadami sztuki górniczej i przepisami BHP.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W pracy jest bezpieczniej. Spada wskaźnik wypadkowości

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA