PARTNERZY PORTALU

Nie zabrali do restauracji nowego kolegi? Pracodawca musi zareagować

  • jk
  • 23 sty 2023 14:14

Izolowanie i wykluczanie pracownika w środowisku pracy może zostać uznane za dyskryminację, a nawet mobbing, jeśli sytuacja będzie się powtarzać. Często zjawisko to dotyczy nowych osób w zespole.

Nie zabrali do restauracji nowego kolegi? Pracodawca musi zareagować
Mobbing może mieć charakter poziomy - w takiej sytuacji nie ma podporządkowania, w strukturze zatrudnienia osoby występują na tym samym poziomie (pracownik - pracownik) (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Mobbing może mieć charakter pionowy, wówczas mobber i mobbingowany są na różnych poziomach w hierarchii zatrudnienia.
  • Zjawisko mobbingu poziomego dotyczy przeważnie nowych pracowników, innych niż ci, którzy do tej pory byli zatrudnieni.
  • Jeśli pracodawca zauważa, że na organizowane z firmowych funduszy wyjście do knajpy nie zostaje zaproszony pracownik albo nie jest angażowany do ciekawych projektów - powinien zareagować.

Mobbing może mieć charakter pionowy - wówczas mobber i mobbingowany są na różnych poziomach w hierarchii zatrudnienia, najczęściej występuje w relacjach pracodawca – pracownik.

Mobbing poziomy, czyli izolowanie i wykluczanie pracownika

Może też mieć charakter poziomy - w takiej sytuacji nie ma podporządkowania, w strukturze zatrudnienia osoby występują na tym samym poziomie (pracownik - pracownik).

- Zjawisko mobbingu poziomego dotyczy przeważnie nowych pracowników, innych niż ci, którzy do tej pory byli zatrudnieni. To są na przykład osoby młodsze, o innych kompetencjach, większym zaangażowaniu w pracę lub o innych wartościach, które pracodawca zatrudnia, by odświeżyć, „rozruszać” zespół. Dla dotychczasowych pracowników, którzy tworzą zgraną ekipę, taka nowa osoba staje się „inną” i zaczynają ją nękać lub zastraszać, by wyeliminować ją z zespołu. Chodzi zwykle o to, by zniechęcić ją do wprowadzenia zmian, by praca była wykonywana według dotychczasowych reguł lub by ta osoba odeszła z pracy a zespół tworzący zgraną paczkę pozostał bez zmian – mówi w rozmowie z serwisem prawo.pl dr Iwona Jaroszewska-Ignatowska, radca prawny, partner w kancelarii Raczkowski.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Nie zabrali do restauracji nowego kolegi? Pracodawca musi zareagować

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Gosia 2023-01-24 06:57:39

    Staruchy rządzą

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA