PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Nie reagujemy na mobbing, bo boimy się zemsty

  • Autor: PAP/km
  • 29 wrz 2022 6:37

33 proc. badanych pracowników w Polsce nie zrobiłoby zupełnie nic, gdyby w swoim miejscu pracy doznało mobbingu. Najczęstszym powodem bierności jest obawa przed zemstą mobbera lub przełożonych - wynika z badania.

Nie reagujemy na mobbing, bo boimy się zemsty
25 proc. respondentów, którzy wykazaliby bierność w przypadku doświadczenia mobbingu
REKLAMA
  • Co trzeci badany pracownik w Polsce nie zrobiłby nic, gdyby w swoim miejscu pracy doznał mobbingu.
  • 16 proc. anonimowo złożyłoby skargę do Państwowej Inspekcji Pracy, 11 proc. zgłosiłby sprawę zwierzchnikom lub pracodawcom.
  • 7 proc. badanych odeszłoby z pracy, a tylko 4 proc. zwróciłoby się do sądu - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i platformę ePsycholodzy.pl.

Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) przez platformę analityczno-badawczą UCE RESEARCH i platformę ePsycholodzy.pl wśród 1007 dorosłych Polaków, którzy w dniu badania byli zatrudnieni na etacie lub w oparciu o umowy cywilnoprawne w firmach bądź w instytucjach. Próba była reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości, zarobków, wykształcenia i regionu.

Zdaniem radcy prawnego Karoliny Mazur, konsultantki merytorycznej, mobingowani pracownicy nie podejmują żadnych działań, bo często wątpią, że faktycznie mogą zmienić swoją sytuację.

- Nie wierzą, aby zgłoszenie mobbingu w miejscu pracy przyniosło jakiekolwiek rozwiązanie. Często nawet nie wiedzą, czy ich pracodawca wdrożył odpowiednią procedurę antymobbingową. I zupełnie nie mają pojęcia, jak ewentualnie należy zainicjować postępowanie wyjaśniające w zakładzie pracy - wyjaśniła.

Zobacz: Powodzenia w zgłaszaniu mobbingu. Inspekcja pracy to ślepa uliczka

Nie wiemy jak reagować na mobbing

20 proc. ankietowanych nie wie, jak by się zachowało w sytuacji mobbingu, co pokazuje, że konieczne jest podniesienie świadomości i wiedzy prawnej wśród pracowników.

Ponadto 9 proc. respondentów nie zgłosiłoby nigdzie sprawy, aby nie wyjść na donosiciela. 8 proc. badanych nie chciałoby wchodzić w konflikt z pracodawcą. Natomiast 3 proc. wykazałoby bierność, uważając, że przedstawienie komukolwiek problemu nie miałoby większego sensu.

Ponadto 9 proc. respondentów nie zgłosiłoby sprawy mobbingu nigdzie (fot. Shuttersrock)
Ponadto 9 proc. respondentów nie zgłosiłoby sprawy mobbingu nigdzie (fot. Shuttersrock)
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Nie reagujemy na mobbing, bo boimy się zemsty

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • zbyszko 2022-09-30 21:26:55

    A w Milmexie w Sosnowcu pensje nie są nam wypłacane od 2013 roku i jakoś nikogo to nie bulwersuje ani nie obchodzi. Grożą nam pozwami.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA