PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Nie mogą zwolnić, nie mogą zmusić. Pracodawcy w ślepej uliczce

Obecnie (stan na 27 maja) zaszczepionych przeciwko koronawirusowi co najmniej jedną dawką jest w Polsce 18 785 240 osób. Równolegle z powszechnymi szczepieniami prowadzona jest akcja szczepień w firmach. Wszystko po to, by gospodarka i zamrożone od miesięcy branże wróciły do normalności. Nie wszyscy pracownicy jednak (z różnych powodów) chcą się zaszczepić. Co w takiej sytuacji ma zrobić pracodawca?

Nie mogą zwolnić, nie mogą zmusić. Pracodawcy w ślepej uliczce
Szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 są dobrowolne (fot. Pixabay)
REKLAMA
 • Najbardziej problematyczną kwestią jest fakt, że szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 są dobrowolne.
 • - Pracodawca nie może zatem oczekiwać od pracowników zaszczepienia się, wydając im polecenia służbowe. Takie polecenia wykraczają poza kompetencje pracodawcy i nie muszą być wykonywane przez pracowników - wyjaśnia radca prawny Łukasz Kuczkowski.
 • Jak dodaje, odmowa zaszczepienia nie pozwala pracodawcy przenieść także pracownika na inne stanowisko. Pracodawca powinien jednak minimalizować ryzyko zakażenia wirusem.

Na początku roku światowe media obiegła wiadomość o skierowaniu do włoskiego Instytutu Ubezpieczeń od Wypadków w Pracy prośby o wydanie orzeczenia w sprawie zasadności wypłacenia odszkodowania w przypadku zarażenia się koronawirusem w miejscu pracy. Sprawa dotyczyła 15 pielęgniarek i pielęgniarzy z Genui, którzy zarazili się wirusem po tym, jak w przeciwieństwie do zdecydowanej większości pracowników nie zaszczepili się przeciwko koronawirusowi.

Choć chodziło o personel medyczny we Włoszech, to przed podobnymi dylematami stają także pracodawcy w Polsce. Co zrobić z pracownikami, którzy odmawiają szczepienia? 

- Zaszczepionych przeciwko Sars-CoV-2 jest coraz więcej Polaków, w tym również pracowników. Do akcji szczepień zostały włączone zakłady pracy, a liczba zakażonych systematycznie spada. Oczywiście program szczepień nadal boryka się z wieloma wyzwaniami, a jednym z podstawowych jest niechęć dużej grupy Polaków do zaszczepienia się. W konsekwencji całkiem prawdopodobne jest, że w zakładach pracy będą funkcjonowały dwie grupy pracowników - zaszczepionych i niezaszczepionych. Na tym tle już teraz pojawia się wiele pytań o uprawnienia pracodawcy - komentuje dla PulsHR.pl radca prawny Łukasz Kuczkowski, partner w kancelarii Raczkowski.

Zobacz: Szczepienia na COVID-19: dobrowolność czy zawodowy obowiązek?

Szczepienia dobrowolne, pracodawca z dylematami 

Przede wszystkim szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 są dobrowolne. Obecnie nie można zmusić pracownika, by poddał się szczepieniu. - Pracodawca nie może zatem oczekiwać od pracowników zaszczepienia się, wydając im polecenia służbowe. Takie polecenia wykraczają poza kompetencje pracodawcy i nie muszą być wykonywane przez pracowników - wyjaśnia Łukasz Kuczkowski.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (37)

Do artykułu: Nie mogą zwolnić, nie mogą zmusić. Pracodawcy w ślepej uliczce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Roman 2021-05-29 11:48:15

  Pacjent zaszczepiony. Tyle że zmarł.

 • Artur 2021-05-29 11:17:03

  Nikt nie może nikogo zmuszać do szczepienia! To jest przemoc i dyskryminacja taka sama jak za nazistów wobec Żydów! Tylko powód się różni.

 • Joanna 2021-05-29 10:26:33

  Ja jestem osobą, po ciężkim leczeniu onkologicznym. 3 lata temu pracodawca " zrobił mi wielką łaskę, że nie zwolnił mnie z pracy gdy wróciłam po chemioterapii" . Mądry onkolog odradza mi szczepienie że względu na jego bodźcujący wpływ na komórki organizmu. Pracodawca szantażuje mnie i upokarza publicznie gdy mówię że nie mogę być szczepiona. Podstawową zasadą od wielu lat dla pacjentów onkologicznych jest unikanie czynników bodźcujących, a teraz propaganda nakazuje szczepić WSZYSTKICH. Doświadczeni onkolodzy są innego zdania.

  • Henio 2021-05-29 10:45:45

   Droga Joanno, nie daj się. Twój pracodawca jest skończonym draniem jeśli upokarza Cię publicznie. Pamiętaj, że jest to już mobbing i masz prawo zgłosić takie zachowanie do inspekcji pracy.

  • ALA 2021-08-24 15:58:54

   JEŚLI SĄ ZASZCZEPIENI TO CZEGO SIĘ OBAWIAJĄ? CZY SZCZEPIENIA W TAKIM RAZIE NIC NIE DAJĄ??

 • Ada 2021-05-29 07:50:53

  Widać jesteśmy myślącymi ludzmi i to im przeszkadza nie mogą spać snując pomysł jak ominąć przepis! WOLNA WOLA !

 • Tosiencja 2021-05-29 06:30:17

  Ta, firmom.zawsze zależało na obrocie kasa. Do tego stopnia, że przed pandemia, chory -nie chory, pracownik miał w być w pracy. Jakie dziecko? Albo praca albo dziecko! Grypy zawsze u nas były a sezon na nie trwa mniej więcej połowę każdego roku kalendarzowego. I szczepienia na grypę niewiele tu dawały, podawana w danym roku szczepionka już nie chroniła przed aktualnymi mutacjami wirusów. W lecie ludzie często sami sobie robią krzywdę. W upalne dni piją bardzo zimne napoje i wcinają szybko lody, korzystają ze.zbyt silnej klimy i też chorują. Czas zejść na ziemię. Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi. Z corona nie da się walczyć szczepieniami, bo ten wirus za bardzo mutuje. A teraz jeszcze nie ma jak leczyć innych ciężkich chorób i one też zbierają żniwo.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA