Nie masz zasiłku - nie masz ubezpieczenia?

Takie zmiany szykuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Składkę zdrowotną będzie płacić urząd pracy, ale tylko za bezrobotnego z prawem do zasiłku. Co z pozostałymi?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nie masz zasiłku - nie masz ubezpieczenia?

PODZIEL SIĘ


Autor: RadomNews.pl

26 cze 2013 16:52


W urzędach pracy nastąpi podzielenie bezrobotnych: z prawem do zasiłku i ubezpieczeniem zdrowotnym oraz ci bez zasiłku i bez ubezpieczenia. MPiPS chce, by urzędnicy zajęli się ludźmi, którzy są gotowi do podjęcia pracy, a nie tymi, którzy chcą tylko darmowe ubezpieczenie zdrowotne.

Ubezpieczeniem dla bezrobotnych bez prawa do zasiłku miałyby zająć się powiaty. Ponadto MPiPS uważa, że składkami zdrowotnymi powinno zająć się Ministerstwo Zdrowia. Jak na razie trwają prace nad tymi zmianami. Jak zapewnia MPiPS, żaden bezrobotny nie pozostanie bez ubezpieczenia.

- Uważam, że to nie w porządku, by bezrobotni bez prawa do zasiłku byli pozbawiani ubezpieczenia zdrowotnego. Nie powinno się ich karać w taki sposób za to, że nie mają pracy. Nie można też generalizować podejścia ludzi bezrobotnych do zatrudnienia. Jest mnóstwo osób, które bez prawa do zasiłku chcą znaleźć normalną pracę i zarabiać pieniądze - komentuje Anna, bezrobotna z Radomia.

Jak dodaje większość traktuje urząd pracy jak miejsce przejściowe w poszukiwaniach pracy. I nie zawsze można liczyć na pomoc ze strony PUP w kwestii wyszukania pracy. Być może fachowcom jest łatwiej o pracę.

- Ja niestety nim nie jestem. Skończyłam studia humanistyczne i jestem wzorcowym przykładem bezrobotnego z tytułem magistra. Nie mogę liczyć na pracę z PUP, bo bardzo rzadko zdarza się odpowiednie do moich kwalifikacji ogłoszenie. Nie mam zasiłku. Nie wyobrażam sobie, by pozbawiono mnie ubezpieczenia zdrowotnego - mówi bezrobotna z Radomia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.