PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

"Nie ma sensu, żebyś dalej pracowała". Tak zaczął się koszmar

Przypadek Marty nie różnił się niczym od tysięcy innych. Z Arturem spotykała się od kilku lat. Zaraz po ślubie pojawił się Szymuś. Ktoś musiał się nim zajmować, a babcie były daleko. Ona poszła na urlop macierzyński, do tego zarabiała mniej, stanęło więc na tym, że to ona zostanie w domu. Rodzina znów się powiększyła, Szymuś doczekał się siostry Amelki. Domowych obowiązków przybywało. Po kilku latach mąż namówił Martę do złożenia wypowiedzenia. - Nie ma sensu, żebyś dalej pracowała, ja dobrze zarabiam, nie zabraknie nam niczego - usłyszała. I tak zaczął się jej koszmar.

"Nie ma sensu, żebyś dalej pracowała". Tak zaczął się koszmar
Przemocą domową będzie też ograniczanie dostępu do pieniędzy, pracy i blokowanie uzyskania samodzielności finansowej (fot. Unsplash/Sydney Sims)
REKLAMA
 • Z raportu „Ogólnopolska diagnoza przemocy w rodzinie”, przeprowadzonego przez Kantar Polska dla Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w 2019 roku, wynika, że przemoc ekonomiczna dotyka 13 proc. społeczeństwa. Do jej stosowania przyznało się 5 proc. Z kolei 6 proc. było świadkami jej stosowania.
 • Właśnie trwają prace nad nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, które mają poprawić sytuację życiową osób dotkniętych przemocą ekonomiczną.
 • Zgodnie z nową definicją przemocy domowej będzie nią też zachowanie ograniczające lub pozbawiające kogoś dostępu do środków finansowych lub możliwości podjęcia pracy lub uzyskania samodzielności finansowej.
 • - To krok w dobrym kierunku, ale jeden z wielu, jakie należy wykonać, by poprawić sytuację ofiar przemocy ekonomicznej - komentuje prezes Centrum Praw Kobiet Urszula Nowakowska.

Kiedy ludzie mijają Martę na ulicy, nigdy nie pomyśleliby, że jest ofiarą przemocy. Dobrze ubrana, dzieci jak z obrazka. Jej historia jest jednak idealnym przykładem potwierdzającym prawdę popularnego powiedzenia - kto ma pieniądze, ten ma władzę.

Tabela: „Ogólnopolska diagnoza przemocy w rodzinie”
Tabela: „Ogólnopolska diagnoza przemocy w rodzinie”

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Marta dzieli swoje życie na to przed dziećmi i po dzieciach. Bo to ich pojawienie się na świecie spowodowało, że jej życie zmieniło się o 180 stopni. Wcześniej była kobietą samowystarczalną finansowo. Urzędniczka, na kierowniczym stanowisku. Nie zarabiała kokosów, ale źle też nie miała. Z kolei jej mąż Artur pracuje jako specjalista w jednej z firm z branży IT. Trudno pobić jego zarobki. Nim pojawiły się dzieci, nie mieli problemów ze wspólnym gospodarowaniem budżetem. Rachunki płacił on, za zakupy ona. Reszta jakoś "sama" się dopinała.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: "Nie ma sensu, żebyś dalej pracowała". Tak zaczął się koszmar

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Ola 2022-09-02 08:34:30

  Jak dla mnie to ona pracuje. Dom zadbany i dzieci zadbane. Skoro decyzja taka zapadła to mąż powinien ja utrzymywać. Mogłaby wrócić do pracy i wtedy obowiązki domowe dzielić na pół.

 • Jarl Bischek 2022-09-01 00:22:59

  🤔 Wygląda to na gazetową, a nie prawdziwą historię. Jeszcze brakuje tego żeby Marta była Ukrainką, a mąż Rosjaninem 🤭 Jeśli chodzi o przemoc to Polska powinna najpierw zacząć od przemocy prawnej, która jest powszechna. 👎 Np. zmuszanie ludzi żeby płacili nie za to czego używają jak choćby śmieci. Jakieś wymysły, które nie mają nic wspólnego ze stanem faktycznym 👎 Albo spektakularna przemoc w postaci przymusu adwokackiego 😱 I to jeszcze w kraju, gdzie nie ma wolności zawodów prawniczych.😱 A co do artykułu to niech ofiara przemocy złoży wniosek rozwodowy. I wtedy to dopiero będzie przemoc. Bo sąd przyzna prawo do opieki matce. I alimenty takie, że specjalista od IT będzie pracował na trzech etatach 😱 Niech Marta ruszy głową, ale czego to się można spodziewać po urzędnikach. 🤭 Chyba nie lotności umysłu 😂 A fachowcy to nie lada! Czytałem niedawno ogłoszenie na stanowisko urzędnicze. I jeden z wymogów to certyfikat na bezpieczne przeprowadzanie dzieci przez ulicę 😂

 • Ada 2022-08-31 15:12:09

  Tylko ciekawe jak ofiara przemocy ekonomicznej będzie mogła to udowodnić....

  • Buchacha 2022-08-31 16:06:06

   Jak to jak? Musi mieć kasę i nie pracować. Przecież napisano.

  • Realia 2022-08-31 16:08:24

   Gdyby moja żona, zarabiała, bardzo dobrze, tak że nie musiałbym pracować, absolutnie bym nie narzekał, tylko korzystał, z tego przywileju.

 • Artykuł sponsorowany. 2022-08-31 15:11:50

  Brednie wymyślone na zamówienie, w celu zgonienia kobiet do pracy i zwększenia podaży, na rynku pracy. Celem ma być ograniczenie kosztów płacowych.

 • mrugam 2022-08-31 13:57:18

  mam takie samo zdanie,

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA