×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nie ma chyba gorszej rzeczy. Dotyka ponad połowy pracowników

 • Justyna Koc
  jk
 • 12 lis 2021 13:45

Jak pokazują wnioski z badania HRK „Stres w pracy”, wzrosła świadomość, czym jest mobbing. Pracownicy wiedzą, że nie są skazani na znoszenie go w miejscu pracy, natomiast firmy mają jeszcze wiele do zrobienia, by skutecznie mu zapobiegać i eliminować go, gdy już się pojawi. Kodeks pracy nie zapewnia kompleksowej ochrony pracownikowi, który padł ofiarą mobbingu.

Nie ma chyba gorszej rzeczy. Dotyka ponad połowy pracowników
61 proc. badanych pracowników uważa, że doświadczyło w pracy zachowań niepożądanych, w tym mobbingu (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Z badania firmy rekrutacyjnej HRK „Stres w pracy” wynika, że obecnie 61 proc. badanych pracowników uważa, iż doświadczyło w pracy zachowań niepożądanych, w tym mobbingu.
 • Specjaliści alarmują jednak, że nie wszystko to, co nam się wydaje mobbingiem, faktycznie nim jest. Termin ten bywa niekiedy nadużywany w stosunku do zachowań menedżerskich.
 • Dużo prościej jest zapobiegać niż później rozwiązywać sytuacje związane z mobbingiem. W wielu firmach zgłoszenie mobbingu i uruchomienie związanej z tym procedury to długi, biurokratyczny i czasochłonny proces, nieprzyjemny i uciążliwy dla osób zgłaszających.

Światowa Organizacja Zdrowia nazwała stres „chorobą stulecia”, ponieważ ponad 60 proc. chorób cywilizacyjnych ma podłoże nerwowe. O stresie powinniśmy rozmawiać, a tym bardziej mu przeciwdziałać, bo jego długotrwałe odczuwanie prowadzi do poważnych chorób, a nawet śmierci.

Obecna sytuacja rynkowa, a także pandemia, nieustannie odciskają piętno na naszym zdrowiu. W raporcie HRK czytamy, że obecnie 56 proc. badanych pracowników obawia się utraty pracy, a tym samym środków do życia.

Dodatkowo, jesteśmy psychicznie przeciążeni codzienną pracą. Dokuczają nam nadmiar obowiązków, zachowanie bezpośredniego przełożonego, napięte terminy realizacji zadań, brak wystarczających kompetencji do wykonywania pracy, obawa przed popełnieniem błędu i konsekwencjami takiej sytuacji, wypalenie zawodowe, a także brak szacunku ze strony pracodawcy.

Mobbing w miejscu pracy

Alarmujące jest jednak zachowanie przełożonych, a przynajmniej to, jak pracownicy je odbierają. 61 proc. badanych pracowników uważa, że przynajmniej raz doświadczyło w pracy zachowań niepożądanych, w tym mobbingu. Większość osób, która się z tym spotkała, nic z tym faktem nie zrobiła. Tylko nieliczne osoby postanowiły poinformować pracodawcę o mobbingu, jednak ich historie często kończyły się brakiem zainteresowania lub wyciągnięciem konsekwencji.

Brak podjęcia jakichkolwiek działań poskutkowało dobrowolnymi odejściami pracowników z firmy, a także tzw. czarnym PR marki na rynku pracy. Dodatkowo, badani przyznali, że przynajmniej raz skorzystali z wizyty u psychologa (28 proc.), a prawie jedna czwarta rozważała taką opcję.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Nie ma chyba gorszej rzeczy. Dotyka ponad połowy pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Czterdzieści i cztery ... na puszczy! 2021-11-15 19:02:19

  Oskarżenia o mobbing to często działania jawnie dążące do ograniczenia prawa własności właściciela do swojej firmy! Oskarżeniem o mobbing wszelkiej maści nieroby i darmozjady mogą wywierać presje płacowe i/lub odszkodowawcze za markowanie pracy! Obecna, faszystowska władza dąży do pozbawienia nas naszej własności i podjudza pracowników do wystąpień przeciwko chlebodawcy, jeśli tylko ten ośmieli się poprosić pracownika, żeby zechciał łaskawie wykonywać czynności, do wykonywania których zobowiązał się w umowie o pracę!!! Markowanie pracy i wyłudzanie zapłaty jest kradzieżą i powinno być karane, jak kradzież zuchwała!!! Ponadto jest to grzech główny!!!

 • Gość 2021-11-12 16:32:11

  Nawet jak się wygra w sadzie , to kara jest w wysokości wypłaty. Jeżeli takie kary będą , to ludzie nadal będą mobingowani.

  • Bierzcie sprawy w swoje ręce 2021-11-12 18:25:49

   Dlatego, wobec mobbingujacych, należy również zastosować mobbing po godzinach pracy. Szybciutko zrozumieją.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA