PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zmiany w ustawie, kredyty, pożyczki: Apel do ministra Morawieckiego. 20 tys. miejsc pracy zagrożonych

  • Autor: jm
  • 17 sty 2017 13:57

• Pracownicy firm pośrednictwa finansowego apelują do wicepremiera Mateusza Morawieckiego - "Nie likwidujmy tysięcy miejsc pracy".
• We wtorek (17 stycznia) w Ministerstwie Finansów została złożona petycja o wycofanie przepisów, grożących załamaniem rynku pośrednictwa finansowego.
• Podpisy pod nią złożyło 25 tys. osób. Chodzi nawet o 20 tys. miejsc pracy w branży pośrednictwa finansowego, które w wyniku zmian w prawie mogą zniknąć.

Zmiany w ustawie, kredyty, pożyczki: Apel do ministra Morawieckiego. 20 tys. miejsc pracy zagrożonych
25 tys. osób podpisało się pod petycją do wicepremiera Mateusza Morawieckiego. (fot. mr.gov.pl)
REKLAMA

W petycji, którą w ciągu 10 dni podpisało aż 25 tys. osób, pracownicy branży apelują do Mateusza Morawieckiego, wicepremiera i ministra finansów „o wstrzymanie zapisów legislacyjnych, których efektem będzie zniszczenie branży pośrednictwa finansowego, poprzez którą udzielany jest co drugi kredyt hipoteczny w Polsce”.

Chodzi o ustawę o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami finansowymi, która w zeszłym tygodniu trafiła do sejmu. Art. 16 projektu przewiduje zakaz wypłaty przez banki wynagrodzenia pośrednikom z tytułu sprzedaży kredytów mieszkaniowych, przenoszący koszt pośrednictwa na klientów.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Zmiany w ustawie, pożyczki konsumenckie: 20 tys. miejsc pracy zagrożonych?

- Propozycja oznacza negatywne skutki dla konsumentów, którzy utracą możliwość bezpłatnego, profesjonalnego wsparcia przy porównaniu ofert kredytowych w jednym miejscu, bankructwo branży pośrednictwa finansowego, a tym samym likwidację kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy – piszą autorzy petycji.

Branża pośrednictwa finansowego zatrudnia dziś około 20 tys. osób, często w małych miejscowościach. Gros z nich to przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. - W wyniku proponowanych zmian legislacyjnych wiele miejsc pracy bezpowrotnie zniknie – czytamy w apelu do Morawieckiego.

Kredytem hipotecznym finansowanych jest dziś około 70 proc. zakupów mieszkań w Polsce. Blisko połowa kredytów hipotecznych zaciągana jest dzięki wsparciu pośredników finansowych – z ich wsparcia skorzystał co drugi Polak, któremu udało się sfinansować w ten sposób zakup własnego M.

Usługi pośrednictwa są bezpłatne dla wszystkich konsumentów – również dla tych, którzy ostatecznie nie zdecydowali się na zaciągnięcie kredytu lub których wniosek został odrzucony. Jeśli kredyt hipoteczny został udzielony, wynagrodzenie pośrednikowi z tego tytułu wypłaca bank – kredytodawca – w ciężar swoich kosztów.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zmiany w ustawie, kredyty, pożyczki: Apel do ministra Morawieckiego. 20 tys. miejsc pracy zagrożonych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA