PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Nie jedna, a trzy przerwy w pracy. Nadchodzą zmiany w przepisach

 • KDS
 • 4 paź 2022 15:41

Nadchodzi rewolucja w prawie pracy. Pracownicy zyskają dwie dodatkowe przerwy w pracy. Jednak nie każdy będzie mógł z nich skorzystać. Komu będą przysługiwały dwie dodatkowe przerwy w pracy?

Nie jedna, a trzy przerwy w pracy. Nadchodzą zmiany w przepisach
Osoby, których czas pracy jest dłuższy niż 16 godzin, zyskają prawo w sumie do trzech 15-minutowych przerw w pracy. (fot. Unsplash/Arno Senoner)
REKLAMA

Niebawem mają wejść w życie przepisy wprowadzające unijną dyrektywę work-life balance. Miały one obowiązywać już od sierpnia 2022 r., termin ten został jednak przesunięty.

Co się zmieni, jeśli chodzi o przerwę w pracy? Tak jak do tej pory, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, to zatrudniony będzie miał prawo do przerwy trwającej co najmniej 15 minut. W sytuacji, gdy jego czas pracy przekroczy 9 godzin, będzie przysługiwała mu dodatkowa przerwa, również trwająca co najmniej 15 minut.

Natomiast osoby, których czas pracy jest dłuższy niż 16 godzin, zyskają prawo do kolejnej przerwy w pracy, trwającej co najmniej 15 minut.

Czytaj więcej: Z zaskoczenia wraca ważny obowiązek pracodawcy. Pracownik nie musi o tym pamiętać

Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca będzie musiał poinformować pracownika o jego prawach w ciągu 7 dni od dopuszczenia do pracy. Wszystkie przerwy mają być wliczane w czas pracy.

Ile i jakich przerw w pracy ma obecnie pracownik w ciągu dnia?

Obecnie, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, to ma on prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy.

Pracodawca może także wprowadzić jedną przerwę w pracy niewliczaną do czasu pracy, w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut, przeznaczoną na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych. Taką przerwę w pracy wprowadza się w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (33)

Do artykułu: Nie jedna, a trzy przerwy w pracy. Nadchodzą zmiany w przepisach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • PRAWDA 2022-10-17 12:08:10

  Instytucje Unii Europejskiej niech się lepiej zajmą zrównaniem płacy minimalnej we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz ujednoliceniem kodeksu pracy we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej

 • PRAWDA 2022-10-17 12:06:50

  Polska fełdalna polski fełdalizm zaraza za granicom komunizm tego nie wyplenił

 • Marcin 2022-10-11 13:46:02

  W Holandii przy osmio godzinnej pracy są trzy przerwy,dwie pietnasto minutowe i jedna trzydzieści minut. W Polsce mimo że jedna pietnasto minutowa przerwa to jeszcze mało płacą.Zenada

  • Max 2022-10-13 19:18:10

   Polska to chory i skorumpowany kraj Polak gorszy od żyda gorszy niż pies ogrodnika sam nie zje o drugiemu nie da weźmy Niemców u nich ja jest się na zasiłku dla bezrobotnych to państwo opłaca im mieszkanie i stać ich na utrzymanie samochodu a u nas na opłaty a na przeżycie już nie ma mało tego to większość pracodawców ludzi traktuje jak niewolników w naszym chorym kraju to jest normalne są nawet tacy pracodawcy co potrafią patrzeć z czym masz kanapki i jak się odrzywiasz

 • Kazimiera 2022-10-10 09:22:37

  Żart. 15 min przerwy ma pracownik z biura, z budowy i z produkcji gdzie się stoi w miejscu przy maszynie jak wryty przez 8 godz. Sorry 7 i 45 min.. osoba w wieku 18 lat i 60 tak samo. W czasie 8 godz tak jak większość pracuje nie zmieniło się NIC! Cóż za rewolucja...

  • Natalia 2022-10-11 09:27:09

   Pracownikowi biura przed komputerem na 8 h przysługuje 50 min.

   • Roksana 2022-10-11 10:02:22

    Nie do końca bo przerwy w pracy przy komputerze to nie sa typowe przerwy. To jest czas na prace inna niz patrzenie w komputer czyli np cos w papierach czy inne rzeczy.

 • Ahrim 2022-10-10 08:58:57

  Tak 15 minut pod warunkiem że pracodawca zapewnia ciepłe napoje i pomieszczenie do posiłku a nie jedzenie na kolanie.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA