PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Nie chcą być piątym kołem u wozu. Mają żal do rządu

Partnerzy społeczni są bardzo zainteresowani jakością dialogu. Duży wpływ na nią ma jednak rząd. Mam wrażenie, że mimo, iż jest jedną z trzech stron, często traktuje Radę jak piąte koło u wozu. Przesyła projekty do konsultacji, jednak bardzo rzadko uczestniczy w dyskusji - mówi Andrzej Malinowski, przewodniczący Rady Dialogu Społecznego (RDS), prezydent Pracodawców RP.

Nie chcą być piątym kołem u wozu. Mają żal do rządu
Adobe Stock
REKLAMA
  • Jak mówi Andrzej Malinowski, jednym z wyzwań, które znajdą się w programie prac Rady Dialogu Społecznego (RDS), jest spowolnienie gospodarcze, które od paru miesięcy puka do naszych drzwi.
  • Kolejnym wyzwaniem jest trudna sytuacja na rynku pracy - problemy kadrowe, jak i spowolnienie gospodarcze nasilają się jednocześnie i wzajemnie potęgują.
  • Malinowski zwraca uwagę także na jakość dialogu społecznego. Jak zaznacza, rząd przesyła projekty do konsultacji, jednak bardzo rzadko uczestniczy w dyskusji.

 

Prezydium Rady Dialogu Społecznego ma za sobą pierwsze posiedzenie. Co było przedmiotem dyskusji?

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Andrzej Malinowski, przewodniczący Rady Dialogu Społecznego (RDS), prezydent Pracodawców RP: - Zajęliśmy się zmianami w kierownictwie zespołów problemowych. Odgrywają one ważną rolę, są podstawą funkcjonowania RDS. W trakcie ich posiedzeń prowadzone są merytoryczne dyskusje, dzięki którym wypracowujemy skuteczne rozwiązania, służące wspólnym interesom. Zgodnie z regulaminem, po czterech latach następują zmiany w kierownictwie. W zespołach, którym dotychczas przewodzili pracodawcy, kierownictwo przejmują związki zawodowe. I odwrotnie, zespoły pod przewodnictwem związkowców zostają oddane w ręce pracodawców.

Mamy już wstępne ustalenia dotyczące zmian personalnych. Zastanawiamy się również nad utworzeniem dodatkowego zespołu – w tej kwestii decyzja jeszcze nie zapadła. Mamy czas do 13 grudnia tego roku. Wtedy musi najpóźniej nastąpić zmiana przewodniczących. Gdy decyzje zostaną formalnie potwierdzone, zorganizuję spotkanie z dotychczasowymi oraz nowymi przewodniczącymi zespołów. Wspólnie zastanowimy się nad czekającymi nas zadaniami.

Rozpoczęliśmy także dyskusje nad planem pracy RDS na 2020 rok. Mam nadzieję, że uda się nam zwiększyć efektywność RDS. Dialog społeczny powinien być prawdziwą wymianą argumentów i wspólnym wypracowywaniem optymalnych rozwiązań. Rząd, związkowcy i pracodawcy muszą działać we wspólnym interesie. Nie zawsze musimy się zgadzać, czasem możemy się nawet posprzeczać, jednak ostatecznie powinniśmy stawiać na dialog i wypracowanie najlepszych rozwiązań.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nie chcą być piątym kołem u wozu. Mają żal do rządu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA