PARTNERZY PORTALU

Nie będzie komu robić na emerytury. Koła ratunkowego mało kto się chwyta

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 21 cze 2021 14:11

Jak wynika z danych ZUS, do 2060 roku liczba osób w wieku poprodukcyjnym przypadająca na 1000 osób w wieku produkcyjnym wzrośnie ponad dwukrotnie do 760 osób. Co to oznacza? Że Pracownicze Plany Kapitałowe powinny być narzędziem, na które patrzymy bardzo przychylnie. Tymczasem tak nie jest.

Nie będzie komu robić na emerytury. Koła ratunkowego mało kto się chwyta
Jednym z problemów, na jaki firmy zwracają uwagę są niejasności w przepisach prawnych. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Firma Mentor wraz z Uniwersytetem Gdańskim i Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu i Business Centre Club sprawdził jak pracodawcy postrzegają Pracownicze Plany kapitałowe.
 • Badaniem objęto blisko 500 firm i instytucji, które uruchomiły PPK.
 • Jednym z problemów, na jaki firmy zwracają uwagę, są niejasności w przepisach prawnych.

Z najnowszych danych Polskiego Funduszu Rozwoju wynika, że niewiele jest chętnych do oszczędzania na przyszłość w PPK. Na koniec maja 2021 partycypacja wynosiła 28,8 proc., przy czym w dużych firmach, które jako pierwsze przystępowały do programu, jest ona znacznie większa i wynosi ok. 40 proc. Liczba osób oszczędzających na emeryturę wspólnie z pracodawcą i państwem to 2,9 mln osób.

Paweł Borys, prezes PFR przyznał, że pandemia koronawirusa wpłynęła na ostateczny, niższy niż pierwotnie szacowano, wynik partycypacji.

- Zwłaszcza w firmach najmniejszych przystępujących do PPK w IV etapie, wiele przedsiębiorstw nie wdrożyło programu. W sumie w tzw. IV fali, w której do PPK przystępowały m.in. instytucje publiczne oraz małe przedsiębiorstwa, partycypacja wyniosła ok. 22 proc., przy czym w instytucjach z branży finansowej czy ubezpieczeniowej poziom uczestnictwa sięgał 50 proc. - wskazywał szef instytucji koordynującej wprowadzanie PPK.

Tymczasem, jak pokazują dane, to, jaka będzie nasza przyszłość po zakończeniu pracy zawodowej, powinno nas coraz bardziej zastanawiać.

Polska się starzeje, PPK ma znaczenie 

Izabela Tomczyk, wicedyrektor Departamentu Statystyki i Prognoz Aktuarialnych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podkreśliła, że według prognoz średnia długość trwania życia znacząco się wydłuża – w roku 2080 prognozuje się, że wyniesie ona w przypadku kobiet ponad 90 lat, a w przypadku mężczyzn niemal 86 lat. Różnica między dalszym trwaniem życia kobiet i mężczyzn będzie się zmniejszać.

W horyzoncie prognozy do 2080 roku liczba ludności zmniejszy się o 8 mln, czyli o 21 proc., jednak przede wszystkim zmieni się struktura ludności – przybędzie osób w wieku poprodukcyjnym, a ubędzie w wieku przedprodukcyjnym i produkcyjnym, przy czym największyZ naj spadek będziemy obserwować w przypadku osób w wieku produkcyjnym – o prawie 36 proc. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Nie będzie komu robić na emerytury. Koła ratunkowego mało kto się chwyta

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Ziomek 2021-07-07 22:30:52

  Dlatego sami od początku rozpoczęcia kariery zawodowej, powinnismy odkładac na emeryturę. Jak sam o siebie nie zadbasz człowieku, to nikt tego nie zrobi. A opcje są - choćby i ppk, z którego przez rok można przyoszczędzić i 2tys. zł

 • Marcin 2021-06-23 05:11:23

  Zamiast dawać na rodziny z dziećmi niech dają kawalerom niech się żenią, kupują mieszkania i robią dzieci , teraz to za 2000 czy 2500 na rękę to nie starcza dla samego kawalera na życie na miesiąc , jakby kawaler zarabiał 15000 brutto to by go było stać na żonę i dzieci

 • Nie rób na emeryta, bo sam pewnie nim zostaniesz! 2021-06-22 13:30:53

  Rzeczywiście "nie będzie komu robić na emerytury", ale na emerytów to POPISowe partie złodziei "robią" cały czas. Jeszcze nie było takiej partii, żeby nie narobiła na emerytów traktując ich jak największy ciężar i przeszkodę w realizacji socjalizmu!!! Dzięki temu maja na kogo zgonić własną indolencję, niemoc umysłową i braki moralne!

 • Polaku! Nie daj dłużej robić z siebie durnia! 2021-06-22 13:24:10

  Państwo i państwowe firmy złodziejskie w rodzaju ZUS rzucają koło ratunkowe ale z betonu!!! Jest ono nadzwyczaj skuteczne, bo oprócz tego, że rozwala łeb i powoduje natychmiastową utratę przytomności (przynajmniej tyle empatii, że nie na żywca), to ciągnie w dół aż do samego dna!!! Obok eutanazji to najskuteczniejsze narzędzie w rękach złodziei i łotrów z partii rządzących służące poprawie sytuacji emerytów i rencistów!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA