Nestlé: Refundowanie części kosztów zatrudnienia młodej osoby to uczciwa propozycja

- Mamy nadzieję, że nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia przyczyni się do redukcji umów śmieciowych i większej liczby ofert pracy dla osób po studiach - mówi Mariola Raudo, kierownik ds. rekrutacji, Nestlé Polska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nestlé: Refundowanie części kosztów zatrudnienia młodej osoby to uczciwa propozycja

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

28 wrz 2015 10:34


– Bezrobocie wśród ludzi młodych od lat utrzymuje się na wysokim poziomie mimo regularnych niewielkich tendencji spadkowych. Osoby do 25. roku życia to grupa, w której bezrobocie jest najwyższe spośród wszystkich grup wiekowych - komentuje Mariola Raudo, HR biznes partner i kierownik ds. rekrutacji, Nestlé Polska.

Jej zdaniem refundowanie przez państwo części kosztów zatrudnienia bezrobotnych do 30. roku życia, w zamian za które pracodawca będzie musiał zatrudnić młodego człowieka na umowie o pracę przez dwa lata, jest uczciwą propozycją dla obu stron – państwa i pracodawców, na której zyska przede wszystkim młodzież.

- Mamy nadzieję, że jak najwięcej pracodawców przekona to do inwestowania w tę grupę wiekową. Obserwując naszych partnerów biznesowych, których zapraszamy do "Sojuszu dla Młodych", czyli partnerstwa polegającego na wspieraniu osób wchodzących na rynek pracy oraz organizacji i promocji płatnych praktyk, widzimy, że wśród pracodawców jest coraz większa świadomość skali problemu, jakim jest bezrobocie ludzi młodych - mówi Mariola Raudo.

- Mamy nadzieję, że nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia przyczyni się do redukcji umów określanych jako śmieciowe dla osób po studiach i większej liczby ofert pracy dla nich - dodaje.

Praca dla młodych

W piątek, 25 września 2015 roku, sejm przyjął nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia pozwalającą na refundację części kosztów zatrudnienia bezrobotnych do 30. roku życia.

Czytaj też: Kosiniak-Kamysz o "pracy dla młodych": To szansa na stabilne zatrudnienie

Młodzi ludzie wchodzący na rynek pracy sami wybiorą pracodawcę, a rząd przez rok będzie zwracał zatrudniającym ich firmom równowartość płacy minimalnej ze wszystkimi składkami. W zamian za to firma będzie musiała zatrudnić młodego człowieka na umowie o pracę bez dopłat przez kolejny rok.

Program ma wejść w życie od 2016 roku. Pieniądze będą pochodzić z Funduszu Pracy. Szacuje się, że dzięki temu zatrudnienie może zyskać nawet 100 000 młodych ludzi.

Nestlé needs YOUth

W listopadzie 2013 roku Nestlé ogłosiła inicjatywę na rzecz zatrudniania ludzi młodych – Nestlé needs YOUth. Inicjatywa zakłada stworzenie możliwości zatrudnienia przez Nestlé do końca 2016 roku 20 000 Europejczyków do 30. roku życia. Połowa z nich otrzyma propozycję pracy, natomiast druga połowa – oferty praktyk i staży.

Czytaj też: Do końca 2016 r. Nestlé zatrudni 700 młodych

W Polsce pierwotnie Nestlé planowało zaoferować zatrudnienie i praktyki zawodowe dla ponad 800 osób. Już dziś widać jednak, że mimo iż inicjatywa potrwa do 2016 roku, już teraz zatrudniono prawie 1000 młodych ludzi, w tym 300 odbyło staże i praktyki w oddziałach i fabrykach Nestlé w całej Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.