Nawet 460 tys. miejsc pracy zagrożonych w Niemczech z powodu sankcji wobec Rosji

Niemiecki biznes wezwał rząd w Berlinie do podjęcia działań prowadzących do poluzowania sankcji wobec Rosji. Załamanie handlu z Rosją grozi likwidacją co najmniej 150 tys. miejsc pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nawet 460 tys. miejsc pracy zagrożonych w Niemczech z powodu sankcji wobec Rosji

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

26 cze 2015 18:15


"Aktualne liczby są gorsze od najbardziej pesymistycznych prognoz" - powiedział prezes Komisji Wschodniej Niemieckiej Gospodarki Eckhard Cordes dziennikarzom w Berlinie po posiedzeniu zarządu organizacji reprezentującej interesy ponad 200 firm handlujących z Rosją i innymi krajami Europy Wschodniej.

Maleje niemiecki eksport do Rosji

Jak podkreślił niemiecki przedsiębiorca, w pierwszym kwartale bieżącego roku niemiecki eksport do Rosji skurczył się o 34 proc. w porównaniu do czterech pierwszych miesięcy ubiegłego roku. W ciągu całego roku wartość eksportu na rynki rosyjskie może zmniejszyć się zdaniem Komisji o 9 mld euro, po spadku o 6,5 mld euro w roku 2014.

Czytaj też: Dzięki programowi pomocy dla firm dotkniętych embargiem uratowano już 330 miejsc pracy

W porównaniu do rekordowego 2012 roku niemiecki eksport do Rosji na koniec roku 2015 zmniejszy się o połowę - z 40 mld euro do 20 mld euro - szacuje Komisja Wschodnia.

150 tys. miejsc pracy zagrożonych

Cordes ostrzegł, że spowodowane sankcjami załamanie handlu z Rosją grozi likwidacją od 150 tys. do 160 tys. miejsc pracy. Jak dodał, uwzględniając powiązania pośrednie między firmami, negatywne skutki mogą dotyczyć nawet 460 tys. miejsc pracy. Zaznaczył, że w wyniku restrykcji ucierpiał przede wszystkim przemysł maszynowy oraz rolnictwo.

Nieskuteczne sankcje wobec Rosji

Nawiązując do niedawnej decyzji UE o przedłużeniu sankcji, Cordes zapewnił, że niemiecki biznes "uznaje prymat polityki i będzie przestrzegał przepisów (o restrykcjach)", lecz podkreślił, że sankcje są "złym instrumentem". Zaznaczył, że Niemcy, jako największy na Zachodzie partner Rosji, "płacą rachunki" za politykę Zachodu, a jednym z przejawów jest rosnący deficyt Niemiec w handlu z Rosją.

Czytaj też: Problemy na Wschodzie sprawiły, że coraz trudniej o pracownika sezonowego

Cordes podkreślił, że sankcje ekonomiczne wobec Rosji okazały się całkowicie nieskuteczne, a UE przeceniała ich wpływ na rosyjską gospodarkę. "Budżet jest nadal wyrównany, rezerwy walutowe wynoszą ponad 350 mld dolarów plus 150 mld dolarów państwowego funduszu rezerwowego" - powiedział niemiecki biznesmen.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.