Nawet 286 godzin rocznie poświęca na podatki przedsiębiorca w Polsce

Jak wynika z raportu "Paying Taxes", opracowanego przez PwC i Bank Światowy, obowiązki podatkowe polskiego właściciela spółki średniej wielkości, nie należą do łatwych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nawet 286 godzin rocznie poświęca na podatki przedsiębiorca w Polsce

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

21 lis 2013 9:29


Okazuje się, że przeciętnie polski przedsiębiorca dokonuje 18 rocznych płatności podatku, poświęcając na to w ciągu roku 286 godzin. Całkowita suma obciążeń podatkowych wynosi 41,6 proc. Plasuje to nasz kraj na 113. miejscu w rankingu "Paying Taxes". Na pierwszym miejscu znajdują się Zjednoczone Emiraty Arabskie, w których liczba płatności podatkowych w roku wynosi 4, a czas poświęcony na wypełnienie formalności podatkowych - 12 godzin rocznie. Całkowita stopa podtkowa? 14,5 proc.

- Pozytywną konkluzją jest to, że jesteśmy na wyższej pozycji niż w roku w ubiegłym, co oznacza że coś się w naszym systemie podatkowym zmienia na lepsze. Z drugiej jednak strony Polska wciąż zajmuje stosunkowo niskie miejsce w rankingu, a zatem nadal sporo jest do zrobienia w zakresie systemu podatkowego - komentuje Katarzyna Czarnecka-Zochowska, partner w dziale prawno-podatkowym PwC.

Dla porównania, w Czadzie, które uplasowało się na 189. pozycji, liczba płatności podatkowych w roku wynosi 54. Czas poświęcony na ich wypełnienie to 732 godziny, a całkowita stopa podatkowa wynosi 73,8 proc.

Jednak z raportu „Paying Taxes 2014" wynika, że w okresie czerwiec 2012 - czerwiec 2013, aż 32 kraje podejmowały działania na rzecz uproszczenia systemu podatkowego. Według opracowania obejmującego 189 państw, trzeci rok z rzędu najpowszechniejszą reformą było wprowadzanie systemów umożliwiających składanie deklaracji i płacenie podatków przez Internet lub udoskonalanie obsługi on-line.

Obciążenie administracyjne związane z raportowaniem podatkowym (czas na wypełnienie zobowiązań podatkowych i liczba opłat) zmniejszało się w 2012 r., jednak tempo spadku było wolniejsze.

- Władze podatkowe na całym świecie podejmują kroki mające na celu usprawnienie i modernizację systemów płatności. Podatnicy w 76 krajach mogą składać zeznania podatkowe drogą elektroniczną praktycznie z każdego miejsca na świecie. Wykorzystanie najnowszych technologii do podniesienia jakości usług publicznych sprzyja przejrzystości i umożliwia wielu administracjom podatkowym poszerzenie bazy podatkowej, co ma korzystne skutki makroekonomiczne - twierdzi Augusto Lopez Claros, dyrektor w Dziale Globalnych Wskaźników i Analiz w Grupie Banku Światowego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.