Nauczyciele zakładają związki zawodowe

Z powodu złej sytuacji finansowej i niżu demograficznego jeszcze do końca kwietnia dyrektorzy szkół muszą wytypować nauczycieli do zwolnienia - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nauczyciele zakładają związki zawodowe

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/ Dziennik Gazeta Prawna

8 kwi 2013 9:01


W tej sytuacji nauczyciele albo uciekają na urlopy zdrowotne, albo zakładają bądź zapisują się do związków zawodowych.

- W szkołach, w których pracuje zaledwie 20 osób, działa aż pięć związków - mówi dla "DGP" Ryszard Stefaniak, naczelnik wydziału edukacji Urzędu Miasta Częstochowy.

Związki zawodowe chronią słabych pedagogów - w efekcie dyrektorzy muszą zwalniać dobrych, którzy nie podlegają ochronie związkowej.

Dodatkowo zgodnie z ustawą z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (t.j. Dz.U z 2001 r. nr 79, poz. 854 z późn. zm.) zmiana przewodniczącego gwarantuje mu jeszcze rok ochrony po zrezygnowaniu z tej funkcji. Do tego dochodzi druga osoba, która jest nowo mianowana na tę funkcję - informuje dziennik.

- Takie działania są na razie zgodne z prawem i nawet nasi członkowie odchodzą i zakładają własne organizacje, aby zyskać ochronę - przyznaje Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Samorządy i dyrektorzy szkół uważają natomiast, że ochrona związkowa wynikająca z art. 32 ustawy o związkach zawodowych nie powinna mieć zastosowania, jeśli konieczna jest redukcja etatów z powodu zmniejszonej liczby godzin.

Projekt nad zmianami dotyczącymi sposobu ustalania reprezentatywności zakładowych organizacji związkowych jest w fazie uzgodnień w Ministerstwie Pracy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.