PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Nauczyciele: Urlop zdrowotny nie odbiera prawa do urlopu wypoczynkowego

• Nauczycielowi po przepracowaniu co najmniej siedmiu lat w szkole przysługuje urlop dla poratowania zdrowia.
• Pracownik nie traci prawa do urlopu wypoczynkowego jeśli w tym czasie był na zwolnieniu chorobowym.
• Po zakończeniu urlopu dla poratowania zdrowia pracownik nadal ma prawo do urlopu wypoczynkowego.

  • Autor:PAP/AT
  • 4 lip 2016 9:20
Nauczyciele: Urlop zdrowotny nie odbiera prawa do urlopu wypoczynkowego
W przypadku nauczycieli długość urlopu wypoczynkowego reguluje art. 64 Karty Nauczyciela. Zgodnie z nią nauczycielce przysługiwało prawo do 35 dni wolnego (fot.fotolia)
REKLAMA

Pracownik nie traci prawa do urlopu wypoczynkowego, nawet jeśli w tym samym czasie przebywał na zwolnieniu chorobowym – wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.

Sprawa dotyczy sporu nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Rzeplinie. Od marca do listopada w 2011 roku kobieta przebywała na udzielonym jej przez pracodawcę urlopie dla poratowania zdrowia, w związku z leczeniem zaleconym przez lekarza.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zgodnie z art. 73 Karty Nauczyciela „nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej siedmiu lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku”.

Czytaj też: Nauczyciele przejdą szkolenia. Zmieni się też ich czas pracy

O potrzebie udzielenia takiego urlopu nauczycielowi decyduje lekarz. W tym okresie pracownikowi przysługuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia, dodatku za wysługę lat oraz wszystkie świadczenia socjalne. Gdy urlop chorobowy dobiega końca (nie później niż w terminie dwóch tygodni przed jego zakończeniem) dyrektor powinien skierować nauczyciela na badanie kontrolne, aby stwierdzić, czy może on wrócić do pracy.

W listopadzie 2011 roku nauczycielka wróciła do pracy w szkole. W styczniu 2012 roku upomniała się u dyrekcji o zaległy urlop wypoczynkowy za poprzedni rok, którego nie wykorzystała, bo była na chorobowym.

Czytaj też: Miejsca pracy nauczycieli da się uratować?

Zgodnie z prawem obowiązującym w Unii Europejskiej każdemu pracownikowi powinno przysługiwać prawo do corocznego płatnego urlopu w wymiarze co najmniej czterech tygodni. W przypadku nauczycieli długość urlopu wypoczynkowego reguluje art. 64 Karty Nauczyciela. Zgodnie z nią nauczycielce przysługiwało prawo do 35 dni wolnego.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nauczyciele: Urlop zdrowotny nie odbiera prawa do urlopu wypoczynkowego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.