Najważniejsze plany Ministerstwa Pracy

Stanisław Szwed, Krzysztof Michałkiewicz i Marcin Zieleniecki, nowi wiceministrowie w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej planują prace nad Narodowym Programem Zatrudnienia, minimalną płacą godzinową, uporządkowaniem sytuacji w ZUS
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Najważniejsze plany Ministerstwa Pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

18 lis 2015 8:12


Przedstawiając we wtorek, 17 listopada wiceministrów, szefowa resortu Elżbieta Rafalska powiedziała, że poseł Stanisław Szwed, w poprzedniej kadencji wiceprzewodniczący sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny, będzie odpowiedzialny za rynek pracy, fundusze, departament prawa pracy oraz za dialog społeczny.

Szwed przypomniał, że dialog społeczny to dział, którym zajmował się jeszcze w 2006 r., gdy pracował nad umową społeczną.

- Było mi to najbliższe i to naturalne, że chcę się teraz tym zajmować, jako wywodzący się z Solidarności - powiedział.

Zwrócił uwagę, że problemami rynku pracy też zajmował się od dawna - uczestniczy w strukturach wojewódzkiej i powiatowej rady zatrudnienia.

- Stąd zainteresowanie rynkiem pracy, funduszami - podkreślił. - W Sejmie oprócz komisji polityki społecznej pracowałem w komisji kodyfikacyjnej i szefowałem podkomisji stałej ds. prawa pracy, stąd takie przypisanie kompetencji w resorcie.

Stanisław Szwed zapowiedział, że zaproponuje ponowne powołanie komisji kodyfikacyjnej do zmian prawa pracy, jako komisji zewnętrznej.

- Nie jesteśmy w stanie siłami ministerstwa zrobić nowych rozwiązań. Jesteśmy w stanie stworzyć taką komisję ze znanych osób, które pracowały w komisji, lub zostaną do niej dokooptowane - zaznaczył.

Zapewnił, że będzie na ten temat rozmawiał z prezydium Rady Dialogu Społecznego.

- Trudno robić zmiany w kodeksie pracy bez partnerów społecznych. Chcemy, żeby była też ich akceptacja, że chcemy nad tym pracować - dodał.

Praca dla młodych

Wśród pierwszych zadań w resorcie wymienił też przygotowany przez PiS Narodowy Program Zatrudnienia z 2012 r.

- Ten nasz program musi współgrać z ustawą wspierającą powstanie 100 tys. nowych miejsc pracy dla młodych ludzi, która właśnie wchodzi w życie - zadeklarował. - Trzeba to skoordynować.

Istotne i pierwszoplanowe są też w ramach jego obowiązków w resorcie sprawy dotyczące wynagrodzeń - dochodzenie do poziomu minimalnego wynagrodzenia na poziomie połowy przeciętnych dochodów i ustawa o minimalnej płacy godzinowej przy umowach zlecenia - 12 zł na godzinę.

- To są najważniejsze rzeczy, a z drobniejszych - zmiana w kodeksie pracy dotycząca tzw. syndromu pierwszej dniówki - powiedział. Chodzi o zmianę zobowiązującą pracodawcę do sporządzenia na piśmie umowy z pracownikiem jeszcze przed rozpoczęciem pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.