PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Nagły urlop bronią niezadowolonych pracowników? Są na to przepisy

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego do końca września następnego roku. Co jeśli podwładnych z niewykorzystanym urlopem nazbiera się kilkunastu czy kilkudziesięciu? Czy błędna "polityka" urlopów lub jej brak może sparaliżować pracę całej firmy albo działu?


Nagły urlop bronią niezadowolonych pracowników? Są na to przepisy
Przepisy kodeksu pracy nie obligują pracodawcy do ustalenia planów urlopu, ale warto to zrobić w terminie ustalonym z pracownikami, tak aby mieli oni możliwość zaplanowania swojego czasu wolnego. (fot.pixabay)
REKLAMA

• Pytamy ekspertów prawa pracy, o czym powinien pamiętać pracodawca, by nie obudzić się w szczycie sezonu produkcyjnego czy podczas ważnych dla firmy wydarzeń bez załogi.

• Czy plan urlopów i urlop na żądanie stawiają pracodawcę przed faktem dokonanym?

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Przypominamy też obowiązki pracodawców, bo urlop to zagwarantowane ustawą prawo każdego pracownika. Tyle że tylko tego na etacie.

*******

Przypomnijmy, ok. 2 tys. odwołanych lotów, ponad 135 tys. zawiedzionych pasażerów, odszkodowania mogące sięgnąć nawet 25 mln euro, utrata zaufania klientów – to wszystko stało się udziałem irlandzkiej linii Ryanair. Jak poinformowano na konferencji prasowej w Dublinie, Ryanair nie dysponuje wystarczającą liczbą pilotów, aby obsłużyć wszystkie połączenia, ze względu na… błędnie zaplanowane urlopy.

Jak uniknąć kumulacji urlopów pod koniec września?

Okazuje się, że w praktyce często spotykanym problemem w firmach jest sytuacja, gdy pracownicy przez kilka lat „kumulują” urlop wypoczynkowy.

- Jeśli pracownik pozostaje w zatrudnieniu, prawo nie przywiduje możliwości wypłacenia ekwiwalentu w miejsce udzielenia urlopu wypoczynkowego „w naturze”. W związku z tym, dla wielu pracodawców problemem może być konieczność nagłego udzielenia grupie pracowników zaległych urlopów z kilku lat np. w efekcie kontroli PIP. Innym aspektem tego problemu jest kwestia wysokiego ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, który należy wypłacić w razie rozstania z takimi pracownikami – wyjaśnia Bartłomiej Babańczyk, aplikant adwokacki w Baker McKenzie.

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego do końca września następnego roku. W związku z tym, gdy pracownik nie wykorzysta urlopu do tego terminu, pracodawca może zobowiązać pracownika do wskazania konkretnych dat wykorzystania zaległego urlopu. Sąd Najwyższy wskazał, że pracodawca nie ma obowiązku uzgadniania z pracownikiem terminu wykorzystania zaległego urlopu, lecz musi udzielić mu tego urlopu do końca trzeciego kwartału roku następnego.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nagły urlop bronią niezadowolonych pracowników? Są na to przepisy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA