PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Nadgodziny pracy można rozliczyć jako ryczałt

Jak wynagradzać pracę w godzinach nadliczbowych jako ryczałt? Tłumaczy prawnik Krystian Stanasiuk z Kancelarii Taylor Wessing w Warszawie.

  • Autor: GP
  • 10 lip 2017 13:35
Nadgodziny pracy można rozliczyć jako ryczałt
Comiesięczny ryczałt jest dozwoloną formą zapłaty za pracę w godzinach nadliczbowych, ale tylko w stosunku do pracowników stale wykonujących pracę poza zakładem pracy. (fot.:unsplash.com)
REKLAMA

• Kodeks pracy formułuje zasadę ogólną, na mocy której rozliczanie pracownika za nadgodziny powinno mieć miejsce wraz z końcem okresu rozliczeniowego.

• Jak przekonuje Krystian Stanasiuk z Kancelarii Taylor Wessing w Warszawie nie musi to jednak być jedyna forma, z jakiej można skorzystać płacąc pracownikom za tak wykonane obowiązki.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Comiesięczny ryczałt jest dozwoloną formą zapłaty za pracę w godzinach nadliczbowych, ale tylko w stosunku do pracowników stale wykonujących pracę poza zakładem pracy.

 

Polskie przepisy Prawa pracy definiują w art. 151 Kodeksu pracy nadgodziny, jako pracę wykonywaną ponad obowiązujące pracownika normy czasu. Także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy są nadliczbowe. Tutaj należy stosować wykładnię, że nadliczbowe godziny to czas spędzony przez pracownika na obowiązkach wynikający z systemu pracy i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

Naturalnie warto wiedzieć, kiedy taka praca jest dopuszczalna oraz kiedy można odmówić pracodawcy pracy w godzinach nadliczbowych. Natomiast o tym, jak rozliczać tak spędzony czas pracownika mówi Krystian Stanasiuk z Kancelarii Taylor Wessing w Warszawie.

Jak nadliczbowe minuty oprzeć o ryczałt?

- Zasadą ogólną ujętą w Kodeksie pracy jest szczegółowe rozliczanie i wypłata wynagrodzenia oraz dodatku do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych - mówi prawnik. - Kwoty te co do zasady wypłaca się wraz z końcem okresu rozliczeniowego. Istnieje jednak możliwość, żeby za nadgodziny pracowników płacić w formie ryczałtu.

Czytaj też: Pracodawca może skontrolować gdzie i jak jeździ pracownik

Stanasiuk  akcentuje, że comiesięczny ryczałt jest dozwoloną formą zapłaty za pracę w godzinach nadliczbowych, ale tylko w stosunku do pracowników stale wykonujących pracę poza zakładem pracy np. przedstawicieli handlowych, kierowców itp. Aby jednak taką konstrukcję można było zastosować, koniecznym jest zawarcie stosownego uregulowania w umowie o pracę albo w wewnątrzzakładowych źródłach prawa pracy, tj. w regulaminie wynagradzania. W przeciwnym przypadku należy płacić za nadgodziny zgodnie z ogólną zasadą ujętą w Kodeksie pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nadgodziny pracy można rozliczyć jako ryczałt

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.