×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nadgodziny pracy można rozliczyć jako ryczałt

  • Autor: GP
  • 10 lip 2017 13:35

Jak wynagradzać pracę w godzinach nadliczbowych jako ryczałt? Tłumaczy prawnik Krystian Stanasiuk z Kancelarii Taylor Wessing w Warszawie.

Nadgodziny pracy można rozliczyć jako ryczałt
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Kodeks pracy formułuje zasadę ogólną, na mocy której rozliczanie pracownika za nadgodziny powinno mieć miejsce wraz z końcem okresu rozliczeniowego.

• Jak przekonuje Krystian Stanasiuk z Kancelarii Taylor Wessing w Warszawie nie musi to jednak być jedyna forma, z jakiej można skorzystać płacąc pracownikom za tak wykonane obowiązki.

• Comiesięczny ryczałt jest dozwoloną formą zapłaty za pracę w godzinach nadliczbowych, ale tylko w stosunku do pracowników stale wykonujących pracę poza zakładem pracy.

 

Polskie przepisy Prawa pracy definiują w art. 151 Kodeksu pracy nadgodziny, jako pracę wykonywaną ponad obowiązujące pracownika normy czasu. Także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy są nadliczbowe. Tutaj należy stosować wykładnię, że nadliczbowe godziny to czas spędzony przez pracownika na obowiązkach wynikający z systemu pracy i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

Naturalnie warto wiedzieć, kiedy taka praca jest dopuszczalna oraz kiedy można odmówić pracodawcy pracy w godzinach nadliczbowych. Natomiast o tym, jak rozliczać tak spędzony czas pracownika mówi Krystian Stanasiuk z Kancelarii Taylor Wessing w Warszawie.

Jak nadliczbowe minuty oprzeć o ryczałt?

- Zasadą ogólną ujętą w Kodeksie pracy jest szczegółowe rozliczanie i wypłata wynagrodzenia oraz dodatku do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych - mówi prawnik. - Kwoty te co do zasady wypłaca się wraz z końcem okresu rozliczeniowego. Istnieje jednak możliwość, żeby za nadgodziny pracowników płacić w formie ryczałtu.

Czytaj też: Pracodawca może skontrolować gdzie i jak jeździ pracownik

Stanasiuk  akcentuje, że comiesięczny ryczałt jest dozwoloną formą zapłaty za pracę w godzinach nadliczbowych, ale tylko w stosunku do pracowników stale wykonujących pracę poza zakładem pracy np. przedstawicieli handlowych, kierowców itp. Aby jednak taką konstrukcję można było zastosować, koniecznym jest zawarcie stosownego uregulowania w umowie o pracę albo w wewnątrzzakładowych źródłach prawa pracy, tj. w regulaminie wynagradzania. W przeciwnym przypadku należy płacić za nadgodziny zgodnie z ogólną zasadą ujętą w Kodeksie pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nadgodziny pracy można rozliczyć jako ryczałt

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA