Nadgodziny nie dla młodocianych

Według inspektorów pracy, młodociani pracują po godzinach i w nocy, ale tylko incydentalnie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nadgodziny nie dla młodocianych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

2 sie 2013 10:25


Nieznajomość prawa pracy jest jedną z głównych przyczyn nieprawidłowości stwierdzanych przy zatrudnianiu pracowników młodocianych - wynika z raportu Państwowej Inspekcji Pracy podsumowującej ubiegłoroczne kontrole.

Inspektorzy twierdzą, że do naruszeń przyczynia się też brak znajomości zasad prowadzenia dokumentacji pracowniczej, niewłaściwa organizacja pracy, niedostateczna obsada kadrowa i brak wykwalifikowanej obsługi prawnej w małych podmiotach gospodarczych - donosi „Puls Biznesu".

W ewidencji czasu pracy są co prawda uwzględniane dni zajęć szkolnych i dni pracy, ale brakuje określenia liczby godzin świadczenia pracy przez nastolatków (młodociany to osoba w wieku 16-18 lat). W konsekwencji nie można ustalić, ile faktycznie trwa ich praca w ciągu doby.

Ze wszystkich 179 zgłoszeń ubiegłorocznych 49 dotyczyło nieprzestrzegania wymagań co do dobowego wymiaru pracy. Zdarza się też, że pracownicy młodociani pracują w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych, mimo bezwzględnego zakazu. Ma to jednak charakter incydentalny i dotyczyło odpowiednio 1 proc. i 6 proc. pracodawców skontrolowanych w 2012 r.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.