PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Zniknie uciążliwy problem

  • Autor: PAP/KDS
  • 5 paź 2022 16:28

Oddzielenie statusu bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego, zmiany w przyznawaniu zasiłku dla bezrobotnych oraz uproszczenie procedur w urzędach pracy - takie m.in. rozwiązania zawiera projekt ustawy o aktywności zawodowej, który został skierowany do konsultacji społecznych.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Zniknie uciążliwy problem
Projekt przewiduje m.in. oddzielenie statusu bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego (fot. UMGW)
REKLAMA
  • W środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o aktywności zawodowej przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
  • Ma on zastąpić ustawę z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
  • Autorzy dokumentu wskazali, że jest on realizacją części "kamienia milowego" zapisanej w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), który dotyczy kompleksowej modernizacji instytucji polskiego rynku pracy.

Projekt przewiduje m.in. oddzielenie statusu bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego, wprowadzenie instrumentów dla rodzin i dla kobiet powracających na rynek pracy, uproszczenie i ujednolicenie procedur w urzędach pracy oraz zniesienie właściwości urzędu pracy ze względu na miejsce zameldowania stałego lub czasowego.

W uzasadnieniu do projektu zwrócono uwagę, że większość zarejestrowanych w urzędach pracy bezrobotnych nie jest zainteresowana podjęciem zatrudnienia, a rejestracja zapewnia im dostęp do bezpłatnego korzystania ze świadczeń medycznych, czasami również socjalnych.

Według autorów projektu warunkiem niezbędnym dla poprawy jakości i efektywności usług świadczonych przez publiczne służby zatrudnienia (PSZ) jest oddzielenie statusu osoby bezrobotnej od ubezpieczenia zdrowotnego.

Czytaj więcej: Nie jedna, a trzy przerwy w pracy. Nadchodzą zmiany w przepisach

Wprowadzono przepisy, które umożliwią uzyskanie uprawnień do świadczeń zdrowotnych przez osoby nieaktywne zawodowo i niezarejestrowane w urzędzie pracy. Ubezpieczenie zdrowotne będzie przysługiwało osobie niemającej innego tytułu do tego ubezpieczenia.

Zgodnie z projektem ZUS udostępni wniosek o uzyskanie uprawnień do świadczeń zdrowotnych i będzie dokonywał jego weryfikacji w zakresie danych dostępnych z rejestrów prowadzonych w ZUS i tych, do których ZUS posiada prawny dostęp. Wniosek o ustalenie prawa do korzystania ze świadczeń zdrowotnych będzie składany za pośrednictwem profilu informacyjnego utworzonego w systemie informatycznym ZUS (czyli na Platformie Usług Elektronicznych).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Zniknie uciążliwy problem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA