PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Nadchodzą upały. Na dniach pracodawcom dojdą dodatkowe obowiązki

  • jk
  • 18 lip 2022 15:59

Nawet 30 tys. kary mogą zapłacić pracodawcy, którzy nie zapewniają pracownikom odpowiednich warunków pracy w upalne dni. W jaki sposób pracodawca powinien ulżyć pracownikom w tych trudnych warunkach, by uniknąć kar? Kiedy i ile wody powinien zapewnić, czy może skrócić czas pracy?

Nadchodzą upały. Na dniach pracodawcom dojdą dodatkowe obowiązki
Przepisy nakładają na pracodawców obowiązek zapewniania swoim podwładnym nieodpłatnego dostępu do zimnych napojów (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Przepisy nakładają na pracodawców obowiązek zapewniania swoim podwładnym nieodpłatnego dostępu do zimnych napojów podczas upałów - jeśli temperatura przekracza w przypadku osób pracujących w biurach 28 stopni Celsjusza lub 25 stopni Celsjusza w przypadku osób pracujących na otwartej powierzchni.

  • Ważna jest też odpowiednia temperatura w pomieszczeniach. Obecne przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia w pomieszczeniach odpowiedniej temperatury, ale - co do zasady - nie określają maksymalnej temperatury powietrza, w jakiej praca może być wykonywana w pomieszczeniach.
  • Pracodawca ma też możliwość wprowadzić dodatkowe przerwy albo pozwolić pracownikowi na wcześniejsze wyjście z pracy. Jednak zależy to wyłącznie od jego dobrej woli.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed kolejną falą upałów, które mają nadejść lada dzień. Miejscami termometry wskażą nawet 35 stopni Celsjusza. Taka sytuacja oznacza, że w życie wchodzą zapisy Kodeksu pracy i BHP precyzujące co w takich warunkach należy zapewnić pracownikowi.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dostęp do wody

Przepisy nakładają na pracodawców obowiązek zapewniania swoim podwładnym nieodpłatnego dostępu do zimnych napojów. Ich ilość ma zaspokajać potrzeby pracowników. Jest to konieczne, jeśli temperatura przekracza w przypadku osób pracujących w biurach 28 stopni Celsjusza.

W odniesieniu do osób pracujących na otwartej powierzchni obowiązek zapewnienia napojów występuje w momencie, kiedy temperatura przekracza 25 stopni. W tym przypadku napoje muszą być wzbogacone o sole mineralne i witaminy.

Czytaj też: Pracownicy Pałacu Kultury Zagłębia chłodzą się w nietypowy sposób. Zapraszają chętnych

Niezależnie od tego, czy praca jest wykonywana w pomieszczeniu czy na otwartej powierzchni, napoje powinny być dostępne dla pracowników w ciągu całej zmiany roboczej.

Co więcej, w czasie upałów pracownik musi mieć też dostęp do co najmniej 30 l wody przeznaczonej do celów higieniczno-sanitarnych. Limit ten zwiększa się do 90 l w przypadku pracy brudzącej oraz do 120 l przy pracy z substancjami szkodliwymi.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Nadchodzą upały. Na dniach pracodawcom dojdą dodatkowe obowiązki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Irena 2022-07-20 07:47:40

    Dobrze, że w biurze mamy klimatyzację i wiatraki, więc jakoś przetrwam te upały. Jest też kilka zgrzewek cisowianki gdyby ktoś był spragniony. Zapas kostek lodu szef też zrobił.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA