PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Na zwolnieniu chorobowym bez pieniędzy? To możliwe, uważaj na L4

Zwolnienie chorobowe podczas ciąży to jedno z najczęściej wystawianych zwolnień lekarskich. W 2021 r. lekarze wystawili osobom ubezpieczonym w ZUS 20,5 mln zaświadczeń lekarskich. Wśród nich L4 związane z ciążą, porodem i połogiem odpowiadały za ok. 17 proc. absencji. I choć przez wielu "ciążowe l4" żartobliwie uważane jest za jedne z najprzyjemniejszych, warto pamiętać o kilku kwestiach.

Na zwolnieniu chorobowym bez pieniędzy? To możliwe, uważaj na L4
Czas zwolnienia chorobowego to zarazem zakaz wykonywania pracy zarobkowej (Fot. Kelly Sikkema/Unsplash)
REKLAMA
 • Zwolnienie podczas ciąży nie może być wystawione tylko i wyłącznie z powodu samego zajścia w ciążę.
 • Podstawową wiedzą, jaką powinna mieć każda kobieta, która otrzymała zwolnienie lekarskie w okresie ciąży, jest powód stwierdzonej przez lekarza niedyspozycji.
 • Najważniejsze, o czym należy pamiętać podczas zwolnienia chorobowego, to zakaz wykonywania pracy zarobkowej.

Choć według powszechnego przekonania "ciąża to nie choroba", zwolnienia lekarskie, jakie otrzymują kobiety w tym okresie, są jednymi z najczęściej wydawanych w naszym kraju. W 2021 roku 17 proc. zwolnień wystawionych było właśnie z powodu ciąży.

Zwolnienia w trakcie ciąży: leżące i chodzące

Podstawowa sprawa: zwolnienia podczas ciąży nie możemy otrzymać tylko i wyłącznie z powodu samego zajścia w ciążę.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Zwolnienie wystawiane jest przez lekarza z powodu niedyspozycji przypadającej w okresie ciąży. To ta niedyspozycja wpływa na to, czy otrzymujemy zwolnienie leżące (z kodem 1) czy chodzące (z kodem 2). W przypadku tego pierwszego nie można nam praktycznie nic. To jest zwolnienie, które w całości należy wykorzystać na rekonwalescencję. Jedyne aktywności, które możemy podjąć, muszą wiązać się z zapewnianiem podstawowych potrzeb życiowych. W tym zakresie będzie się mieścić wizyta u lekarza czy w aptece, jeśli w tym zakresie nikt nie może nam pomóc - wyjaśnia prawniczka Marzena Pilarz-Herzyk, autorka strony „Mama Prawniczka”.

Schody zaczynają się przy zwolnieniu chodzącym. Poszukując informacji w internecie, możemy bowiem natrafić na wiele sprzecznych interpretacji. Co nam zatem wolno, gdy otrzymamy zwolnienie „chodzące”?

 - Przepisy znowu mówią o tym, że można wykonywać czynności zaspokajające podstawowe potrzeby życiowe i one nie mogą być sprzeczne z celem zwolnienia. W żadnym wypadku nie możemy wykonywać pracy. Trochę więcej swobody mamy, jeśli chodzi o wykonywanie innych czynności, choć należy być bardzo ostrożnym. Oczywiście jeśli ZUS nas skontroluje i zastanie w domu, to najczęściej na tym ten proces się zakończy. Gorzej, jeśli ZUS nas w domu nie zastanie. Jeżeli wyjaśnimy, że np. byłyśmy na spacerze, to ZUS będzie badał, czy nie jest on sprzeczny z powodem zwolnienia - wyjaśnia prawniczka.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (13)

Do artykułu: Na zwolnieniu chorobowym bez pieniędzy? To możliwe, uważaj na L4

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • antykorupcyjni i czyste ręce 2022-04-11 17:13:38

  likwidacja zus-u kto za!!! morze naród się wypowie , bierzemy uwagi pod uwagę

 • antykorupcyjni 2022-04-11 17:12:06

  miały być zwolnienia w zus-ie i cisza , korupcja jeszcze jest trzeba wietrzyć i to konkretnie szczególnie w LUbelskim i bialskim podlaskim uzus-ie

 • Edyta 2022-04-11 13:24:30

  Ciąża to nie choroba są przypadki że ciąża zgrożona ale teraz tylko zajdzie dziewczyna to odrazu na L4 i to na lata to jest nie normalne

 • Nadia 2022-04-11 11:07:00

  ZUS powinien częściej kontrolować ludzi na L4, zwłaszcza w sezonie letnim

  • Odp 2022-04-11 11:23:26

   O proszę. Nawet odezwał się ich pracownik. Wypad trolu.

 • Jek 2022-04-11 09:43:55

  Ta instytucje jaka jest ZUS należy zlikwidować! Niestety na chwilę obecną jest to niemożliwe. Tutaj koniecznie muszą być inni ludzie u władzy! Nikt z PiS ani otoczenia niemoze mieć nigdzie władzy decyzyjnej! Wtedy możliwa jest likwidacja ZUS. ZUS któremu to płacimy aby w razie choroby mieć na życie ! A oni co robią? Kontrolują zwolnienia zabierają ludziom świadczenia rehabilitacyjne. To jest kpina co wyrabia ta instytucja w stosunku do ludzi którzy ją utrzymuja. Dziwnym trafem jak w ramach protestu nagle pielęgniarki poszły na L4 to nikt tego nie korololowal! Jak policjanci również w poszli na L4 to tego nikt nie kontrolował. To jest właśnie przykład jak ciężko i tragicznie żyje się w Polsce normalnym ludziom. Tutaj naprawdę musi być inna władza inni ludzie. Tylko jak przekonać teraz to otumanione społeczeństwo?

  • Sylwia 2022-04-11 17:08:15

   A pielęgniarki i policjanci i nauczyciele to nie ludzie ??????owszem na L4 powinni być tylko chorzy a nie symulanci A jeśli chodzi o kwestie ciąży to bardzo często życie wygląda tak że dziś jest super a jutro już dziecka nie ma.....i to zdaża się coraz częściej..... niestety dokładnie wiem o czym pisze ... pozdrawiam

  • Mia 2022-04-11 19:33:39

   Yyy a od kiedy to policjanci są ubezpieczeni w ZUS?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA