×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Na te przepisy czekali wszyscy. I... nadal poczekają

Brak ustawy dającej pracodawcom możliwość uzyskania informacji o fakcie szczepienia pracownika, ciągły brak porozumienia w sprawie przepisów dotyczących pracy zdalnej w Kodeksie pracy, ale też brak rozwiązań poprawiających sytuację z dostępem do pracowników to najczęstsze odpowiedzi na pytanie o to, czego nie udało się wprowadzić w 2021 roku w kontekście rynku pracy.

Na te przepisy czekali wszyscy. I... nadal poczekają
W trzecim kwartale 2021 r. produkcja prawa znów wystrzeliła. Przyjęto 6029 stron maszynopisu aktów prawnych najwyższego rzędu. (Fot. Unsplash.com)
REKLAMA
  • Jak wynika z „Barometru stabilności otoczenia prawnego” przygotowywanego przez firmę doradczą Grant Thornton, w trzecim kwartale 2021 r. przyjęto w Polsce 6029 stron maszynopisu aktów prawnych najwyższego rzędu. To prawie trzykrotnie więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
  • Mimo to - zdaniem przedstawicieli związków zawodowych, pracodawców i organizacji eksperckich - nie przyjęto wielu przepisów, na które wszyscy czekają. W tym zwłaszcza dotyczących pracy zdalnej czy umożliwiających weryfikację szczepień pracowników.
  • - Wydaje się, że temat pracy nie jest dla rządu obszarem wartym większej uwagi, czego dowodem jest choćby to, że słowo "praca" nie pojawia się w żadnej z nazw ministerstw. To błąd - komentuje Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Z raportu firmy doradczej Grant Thornton wynika, że chociaż po ograniczeniu produkcji prawa w Polsce w 2020 roku (liczba stron uchwalonych przepisów była najniższa od 20 lat) w kolejnych kwartałach 2021 roku politycy weszli na dawne tory i znów z pełną parą ruszyli do produkcji prawa. W samym trzecim kwartale 2021 r. ustanowiono w Polsce 418 aktów prawnych najwyższej rangi (ustaw, rozporządzeń i umów międzynarodowych), składających się z 6029 stron maszynopisu.

Oznacza to wyraźny, 187-procentowy wzrost w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, kiedy uchwalono jedynie 2013 stron nowego prawa. Łącznie we wszystkich trzech kwartałach 2021 roku uchwalonych zostało w Polsce 1205 aktów prawnych najwyżej rangi o łącznej objętości 14 378 stron. To o 65 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Co stoi za tak mocnym przyspieszeniem produkcji prawa? Eksperci z GT uważają, że polski prawodawca – podobnie jak cała gospodarka – wrócili do sytuacji sprzed pandemii. Jednak mimo zintensyfikowania prac nad nowymi przepisami, nie udało się doprowadzić do końca wielu rzeczy, na które czekali zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Jakich? Lista jest długa.

Szczepienia pracowników

Wyliczanie, co się na niej nie znalazło, warto rozpocząć od najbardziej palącego problemu. Mowa o braku rozwiązań umożliwiających pracodawcom weryfikację szczepień przeciwko COVID-19 u pracowników. Pracodawcy apelują o ich wprowadzenie od miesięcy. Bez efektu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na te przepisy czekali wszyscy. I... nadal poczekają

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA