PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Na lekarza medycyny pracy czeka się tygodniami

  • Autor: PAP/rs
  • 15 wrz 2022 8:52

Firmy alarmują, że pracownicy na wizytę u lekarza medycyny pracy czekają tygodniami, a bez niej nie mogą ich legalnie zatrudnić; domagają się więc większej elastyczności - pisze w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

Na lekarza medycyny pracy czeka się tygodniami
Firmy alarmują, że pracownicy na wizytę u lekarza medycyny pracy czekają tygodniami (Fot. Fotolia)
REKLAMA

"Kolejki do wykonania badań przez pracowników ustawiają się już teraz mimo działania przepisów antycovidowych, które znacznie poluzowały obowiązki przedsiębiorców w tym zakresie. Teraz jednak mogą zdemolować rynek pracy. Wystarczy, że rząd odwoła stan zagrożenia epidemicznego. Wtedy wszystkie orzeczenia lekarskie, których termin już upłynął, staną się nieważne. W efekcie problem może dotknąć wszystkich pracujących na etatach. Zgodnie z danymi ZUS takich pracowników jest obecnie w Polsce ponad 11 mln" - podkreśla gazeta.

Jak wskazują w rozmowie z dziennikiem eksperci, już teraz jest masowy problem, żeby wykonać okresowe badania. "Pracownicy czekają w wielotygodniowych kolejkach, Potwierdzają to sami lekarze" - zaznacza dziennik. Dodaje, że kadra lekarska jest coraz starsza. "Będzie ubywało specjalistów, gdy przybędzie chętnych do badań, nie będzie komu ich przeprowadzić" - mówi "DGP" lekarz medycyny pracy z 50-letnim stażem.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według "DGP" alarmują również pracodawcy. "W ekstremalnym przypadku niektóre podmioty czy fabryki mogą być wręcz zmuszone przerwać działalność, bo nie będą w stanie dopuścić do pracy większości swoich pracowników" - ostrzega dr Marcin Wojewódka, ekspert Pracodawców RP. Wskazuje, że opóźnienia, choć zróżnicowane regionalnie, są naprawdę odczuwalne i stanowią realny problem dla firm.

Pracodawcy apelują więc o zmianę prawa w zakresie badań pracowniczych. "Można np. odroczyć w czasie przywrócenie obowiązku i rozłożyć go na grupy w zależności od wielkości pracodawców, tym razem zaczynając od tych mniejszych. Można też zliberalizować przepisy i oprzeć się na oświadczeniu składanym przez pracownika" - postuluje w rozmowie z "DGP" ekspert Pracodawców RP.

 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Na lekarza medycyny pracy czeka się tygodniami

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • JK 2022-09-15 10:30:55

    można było też wysyłać pracowników na badania okresowe przez ostatnie 2 lata minimalizując ryzyko. Oczywiście, można było oszczędzić przez jakiś czas koszty badań, ale problem wygenerowany po okresie epidemii, to problem wygenerowany sztucznie przez pracodawców...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA