×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Na horyzoncie kolejne obowiązki dla pracodawców. Będzie ciężko

W Unii Europejskiej za tę samą pracę kobiety zarabiają średnio o 13 proc. mniej. Sytuację zmienić ma dyrektywa o jawności wynagrodzeń. Droga do zmian nie będzie prosta. - Luki nie da się zniwelować prostymi, krótkoterminowymi działaniami - mówi Oliwia Komada z EY Polska.

Na horyzoncie kolejne obowiązki dla pracodawców. Będzie ciężko
Ogłoszenia o naborze i tytuły stanowisk będą musiały być neutralne pod względem płci (fot. Jason Goodman/Unsplash)
REKLAMA
 • Nową dyrektywą Unia Europejska chce zlikwidować dysproporcje w zarobkach kobiet i mężczyzn, ale także zwiększyć przejrzystość zasad dotyczących wynagrodzeń dla wszystkich pracowników.
 • Państwa członkowskie będą miały trzy lata na jej przeniesienie do prawa krajowego.
 • - Młodsze pokolenia wchodzące na rynek pracy oczekują większej transparentności i cenią pracodawców dbających o równość szans. Regulacje przyspieszą tę zmianę, ale nawet bez nich firmy musiałyby podjąć działania wzmacniające zasadę „equal pay for equal work" - twierdzi Oliwia Komada. 

Dyrektywa o jawności wynagrodzeń, mająca na celu redukcję nierówności płac między kobietami a mężczyznami, wejdzie w życie w tym roku. Decyzję o konieczności przyjęcia takich przepisów podjęli wczesną wiosną europarlamentarzyści. Rada Unii Europejskiej nowe przepisy o przejrzystości przyjęła  24 kwietnia 2023 r.

Luki nie da się zniwelować prostymi, krótkoterminowymi działaniami

To jednak nie oznacza, że polskie prawo czekają w tym roku kolejne zmiany (po wpisaniu do kodeksu pracy pracy zdalnej oraz dyrektywie work-life balance byłaby to trzecia zmiana w polskim prawodawstwie dotykająca rynku pracy). Państwa członkowskie będą miały trzy lata na jej przeniesienie do prawa krajowego, czyli na jego dostosowanie w taki sposób, by uwzględniało ono nowe przepisy.

To czas wyjątkowo potrzebny. Jak podkreśla Oliwia Komada z EY Polska, wprowadzenie zapisów jawności będzie wymagało wzmożonej pracy w wielu organizacjach. 

- Wiele firm nie przeszło jeszcze ścieżki wartościowania stanowisk ani nie zmierzyło luki płacowej. Skoro grupy stanowisk na tym samym poziomie pracy lub pracy tej samej wartości nie są zdefiniowane, to nie bardzo da się zbudować punkt odniesienia, ile w takiej grupie zarabiają kobiety i mężczyźni. Z kolei pomiar luki płacowej wymaga odpowiednich kompetencji i narzędzi. Dodatkowo dyrektywa zakłada, że firmy o luce powyżej 5 proc. będą musiały podjąć działania korygujące. Doświadczania rynkowe pokazują, że luki nie da się zniwelować prostymi, krótkoterminowymi działaniami. Wyzwanie to wymaga systemowego podejścia, odpowiedniego budżetu, a nierzadko zmian kulturowych w organizacji - komentuje dla PulsHR.pl.

Walka ze zróżnicowaniem wynagrodzenia ze względu na płeć - jak to widzi UE?

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Na horyzoncie kolejne obowiązki dla pracodawców. Będzie ciężko

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Inny 2023-05-25 15:52:33

  Przecież różnice płacowe to bujda i każdy prócz socjalistów to wie.

 • Pipi 2023-05-25 14:06:54

  W mojej pracy są widełki płacowe - minimum, medium, maximum. Problem polega, że cały zakład tyra na minimum.

  • Jerzykrak 2023-05-25 23:39:51

   Nikt cię nie zmusza do tyrania, weź wieczny, bezpłatny urlop będziesz miał wieczne wakacje. Tylko narzekać Polacy potrafią, to im najlepiej wychodzi. 40 lat temu była bieda,v20 lat temu bieda, dziś też źle a może to kolegi tyrajacego wymagania są za duże?

   • Bieda jest teraz, 20 lat temu było 100 razy lepiej. 2023-05-26 09:01:10

    Bieda jest teraz, 20 lat temu było 100 razy lepiej. PiS rozwalił wszystko dając bezrobotnym więcej niż tym co "tyrają za miskę ryżu".

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA