×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jak najlepiej rozwiązać umowę o pracę. Okres wypowiedzenia czy porozumienie stron?

Kodeks pracy przewiduje cztery sposoby rozwiązania umowy o pracę. Możemy rozstać się np. za porozumieniem stron, możemy zrezygnować z okresu wypowiedzenia. To, które rozwiązanie jest najlepsze, zależy od indywidualnej sytuacji każdego pracownika.

Jak najlepiej rozwiązać umowę o pracę. Okres wypowiedzenia czy porozumienie stron?
Kodeks pracy przewiduje cztery sposoby rozwiązania umowy o pracę (fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Formy rozwiązania umowy o pracę definiuje kodeks pracy.
  • Zakłada on cztery możliwe sposoby: na mocy porozumienia stron; z wypowiedzeniem, bez wypowiedzenia oraz zakończenie okresu obowiązywania obecnej umowy. 
  • Każda z nich ma określone zasad i, niesie za sobą określone konsekwencje, które nie zawsze dla są dobre dla pracownika.

Formy rozwiązania umowy o pracę definiuje Kodeks pracy. 

- W świetle obowiązujących przepisów (art. 30 kodeksu pracy), umowa o pracę może zostać rozwiązana w jeden z czterech następujących sposobów: 1) na mocy porozumienia stron; 2) przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem); 3) przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia); 4) z upływem czasu, na który była zawarta - wyjaśnia radca prawny Bartłomiej Mozes, wspólnik w MGM Kancelarii Radców Prawnych Mirosławski, Galos, Mozes.

Każda z nich ma określone zasady, niesie za sobą określone konsekwencje, które nie zawsze dla pracownika są dobre. 

Porozumienie stron

Marta znalazła nową pracę. Wszystko było dogadane, pozostał mały szczegół - od kiedy może przyjść do nowej firmy. Sama liczyć musiała się z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia u byłego pracodawcy. Nowy chciał rozpocząć współpracę od razu.

W sytuacji, w jakiej znalazła się Marta, dobrym rozwiązaniem może być rozwiązanie na mocy porozumienia stron. Marta bowiem ma już nową, pewną ofertę pracy, a jej przyszłemu pracodawcy zależy na tym, by jak najszybciej zasiliła zespół. 

Inicjatywa rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron może wyjść od którejkolwiek ze stron. Proces może rozpocząć pracownik, zwracając się do pracodawcy ze stosownym wnioskiem. Taka propozycja może wyjść od pracodawcy. Konieczne jest jednak, aby obie strony finalnie wyraziły na takie rozwiązanie zgodę.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Jak najlepiej rozwiązać umowę o pracę. Okres wypowiedzenia czy porozumienie stron?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Fgahaj 2021-07-24 07:07:35

    Wszyscy powinni się zwolnic i nic nie robić

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA