×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Muzułmańskie chusty częścią służbowego uniformu pielęgniarek

  • Autor: PAP/AT
  • 7 wrz 2021 22:33

Pielęgniarki muzułmanki w Singapurze, z których wiele dotąd zdejmowało chusty tylko do pracy, od listopada będą mogły nosić je jako część swoich służbowych uniformów. Decyzję tę ogłosił premier Lee Hsien Loong.

Muzułmańskie chusty częścią służbowego uniformu pielęgniarek
Noszenie tudung staje się coraz ważniejsze dla społeczności muzułmańskiej (fot. pxhere.com)
REKLAMA
  • O możliwość zakrywania włosów przez pracownice szpitali od lat zabiegali liderzy miejscowej społeczności muzułmańskiej, do której należy ponad 15 proc. Singapurczyków.
  • Noszenie tudung (chust) staje się coraz ważniejsze dla społeczności muzułmańskiej. To odbicie szerszego trendu silniejszej religijności w islamie na całym świecie, w Azji Południowo-Wschodniej i w Singapurze - oznajmił premier.
  • Dla wielu muzułmańskich kobiet stało się to ważną częścią ich wiary i wyrazem głęboko odczuwanej tożsamości - dodał.

O możliwość zakrywania włosów przez pracownice szpitali od lat zabiegali liderzy miejscowej społeczności muzułmańskiej, do której należy ponad 15 proc. Singapurczyków.

Większość z nich to miejscowi Malajowie. Noszenie chust, znanych pod malajską nazwą tudung, jest dozwolone w większości miejsc publicznych. Niemile jest to widziane jedynie w szkołach oraz w wojsku i innych służbach mundurowych. Dotąd nie mogły ich także zakładać osoby pracujące w szpitalach.

"Noszenie tudung (chust) staje się coraz ważniejsze dla społeczności muzułmańskiej. To odbicie szerszego trendu silniejszej religijności w islamie na całym świecie, w Azji Południowo-Wschodniej i w Singapurze" - oznajmił premier.

"Dla wielu muzułmańskich kobiet stało się to ważną częścią ich wiary i wyrazem głęboko odczuwanej tożsamości" - dodał.

"Bardzo mi ulżyło i ucieszyłam się, kiedy usłyszałam tę wiadomość. Prosiłyśmy o to od bardzo dawna" - powiedziała miejscowej telewizji CNA pielęgniarka o imieniu Wati.

Konsultacje na temat wprowadzenia możliwości dodania chust do uniformów pielęgniarek trwały przez wiele miesięcy. Jak podkreślił Lee, rozumiejąc potrzeby jednej z wielu żyjących w Singapurze społeczności religijnych, rząd musiał się upewnić, jak wpłynie to na relacje między obywatelami o różnych wyznaniach - czy będzie widziane jako inkluzywne, czy też podkreśli i zaakcentuje różnice.

Jak dodał, w wielokulturowym i świeckim państwie, jakim jest Singapur, ważne jest podkreślanie tego, co łączy wszystkich obywateli. Dlatego też jednolite mundurki szkolne i uniformy noszone przez formacje mundurowe zostaną utrzymane.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Muzułmańskie chusty częścią służbowego uniformu pielęgniarek

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Mariusz 2021-09-09 03:44:59

    U nas w Polsce ludzie wykształceni jak i również pracodawcy noszą maski na twarzy a pod maską ukrywają choroby psychiczne , wydaje im się że za pieniądze mogą zgnoic i zniszczyć pracownika jak chcą a bezkarność w tym kraju i przekupstwo sędziów im na to pozwala

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA