- Autor: PAP/AT
- •7 wrz 2021 22:33
Pielęgniarki muzułmanki w Singapurze, z których wiele dotąd zdejmowało chusty tylko do pracy, od listopada będą mogły nosić je jako część swoich służbowych uniformów. Decyzję tę ogłosił premier Lee Hsien Loong.

- O możliwość zakrywania włosów przez pracownice szpitali od lat zabiegali liderzy miejscowej społeczności muzułmańskiej, do której należy ponad 15 proc. Singapurczyków.
- Noszenie tudung (chust) staje się coraz ważniejsze dla społeczności muzułmańskiej. To odbicie szerszego trendu silniejszej religijności w islamie na całym świecie, w Azji Południowo-Wschodniej i w Singapurze - oznajmił premier.
- Dla wielu muzułmańskich kobiet stało się to ważną częścią ich wiary i wyrazem głęboko odczuwanej tożsamości - dodał.
O możliwość zakrywania włosów przez pracownice szpitali od lat zabiegali liderzy miejscowej społeczności muzułmańskiej, do której należy ponad 15 proc. Singapurczyków.
Większość z nich to miejscowi Malajowie. Noszenie chust, znanych pod malajską nazwą tudung, jest dozwolone w większości miejsc publicznych. Niemile jest to widziane jedynie w szkołach oraz w wojsku i innych służbach mundurowych. Dotąd nie mogły ich także zakładać osoby pracujące w szpitalach.
"Noszenie tudung (chust) staje się coraz ważniejsze dla społeczności muzułmańskiej. To odbicie szerszego trendu silniejszej religijności w islamie na całym świecie, w Azji Południowo-Wschodniej i w Singapurze" - oznajmił premier.
"Dla wielu muzułmańskich kobiet stało się to ważną częścią ich wiary i wyrazem głęboko odczuwanej tożsamości" - dodał.
"Bardzo mi ulżyło i ucieszyłam się, kiedy usłyszałam tę wiadomość. Prosiłyśmy o to od bardzo dawna" - powiedziała miejscowej telewizji CNA pielęgniarka o imieniu Wati.
Konsultacje na temat wprowadzenia możliwości dodania chust do uniformów pielęgniarek trwały przez wiele miesięcy. Jak podkreślił Lee, rozumiejąc potrzeby jednej z wielu żyjących w Singapurze społeczności religijnych, rząd musiał się upewnić, jak wpłynie to na relacje między obywatelami o różnych wyznaniach - czy będzie widziane jako inkluzywne, czy też podkreśli i zaakcentuje różnice.
Jak dodał, w wielokulturowym i świeckim państwie, jakim jest Singapur, ważne jest podkreślanie tego, co łączy wszystkich obywateli. Dlatego też jednolite mundurki szkolne i uniformy noszone przez formacje mundurowe zostaną utrzymane.

KOMENTARZE (1)