PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Mundial w cieniu pracy niewolniczej. "Temu powinniśmy mówić nie"

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022 rozkręcają się na dobre. We wtorek, 22 listopada, swój pierwszy mecz rozegra reprezentacja Polski. Jednak organizacja największego wydarzenia sportowego na świecie akurat w Katarze wywołała bardzo ważną dyskusję na temat współczesnego niewolnictwa i moralności na rynku pracy.

Mundial w cieniu pracy niewolniczej. "Temu powinniśmy mówić nie"
Jeden ze stadionów budowanych na mistrzostwa świata. Zdjęcie z lutego 2020 r. (fot. Noushad Thekkayil / Shutterstock.com)
REKLAMA
  • Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO) podała, że liczba osób zmuszanych do przymusowej pracy sięga na świecie już 27,5 mln. To o 2,6 mln więcej niż przy ostatnim badaniu ILO.
  • Jej najgłośniejszym przykładem są trwające w Katarze mistrzostwa świata w piłce nożnej.
  • Jak podał "The Guardian", odkąd Katar otrzymał możliwość organizacji mistrzostw, przy budowie niezbędnej infrastruktury zginęło 6500 imigrantów. Z drugiej strony, tysiące z nich zarabiało tam na utrzymanie swoich rodzin.
  • - To chyba największy dylemat, jaki mamy do rozstrzygnięcia, bo zarówno pierścionek z diamentem jak i smartfon czy układy scalone zawierają minerały czy substancje ziem rzadkich pochodzące na przykład z Konga, gdzie również mamy do czynienia z pracą niewolniczą - komentuje dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema. 

W niedzielę o godz.17 czasu polskiego usłyszeliśmy pierwszy gwizdek w tegorocznych mistrzostwach świata w piłce nożnej. Wydarzenie organizowane jest w Katarze a umiejscowienie imprezy od samego początku wzbudzało ogromne kontrowersje z powodu traktowania tam pracowników przyjezdnych. Nie brak opinii, że Katar to pewnego rodzaju obóz pracy. W efekcie wraz z rozpoczęciem mistrzostw świata rozpoczęła się również dyskusja o współczesnym niewolnictwie - pracy przymusowej.

Zobacz całą rozmowę z dr Maciejem Kaweckim na temat współczesnego  niewolnictwa oraz zmian w prawie, które mają zmniejszyć skalę tego zjawiska:

Ciąg dalszy artykułu pod nagraniem wideo

 

Jak wynika z danych Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO), jest to zjawisko, które obecnie dotyka aż 27,5 mln osób na świecie. Co gorsza, liczba ta rośnie i jest o 2,6 mln większa niż w poprzedniej edycji badania. I właśnie Katar jest miejscem, gdzie m.in. do tego typu zjawisk dochodzi.

- Katar to pewnego rodzaju obóz pracy, w którym obcokrajowcy mogą mieszkać praktycznie wyłącznie wtedy, gdy pracują. To kraj, który ma relatywnie małą populację rodzimą i poszukuje pracowników za granicą. Ściąga do siebie osoby wykształcone, z odpowiednimi kompetencjami, ale też pracowników niewykwalifikowanych do wykonywania prac prostych. Te wykonują głównie migranci z Bangladeszu, Indii czy Pakistanu - na łamach PulsHR kilka wyjaśniał kilka miesięcy temu Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mundial w cieniu pracy niewolniczej. "Temu powinniśmy mówić nie"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA