PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

MRPiPS rozwiewa wątpliwości w sprawie legalnego zatrudnienia cudzoziemców w Polsce

Obowiązujące od 2 maja 2018 r. wytyczne umożliwiające ZUS przeprowadzenie weryfikacji, czy dana osoba przebywa i pracuje legalnie na terytorium UE, są zgodne z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości UE ze stycznia 2019 r. - informuje MRPiPS odpowiadając Rzecznikowi MŚP.

  • Autor: PAP/KDS
  • 18 lip 2019 14:05
MRPiPS rozwiewa wątpliwości w sprawie legalnego zatrudnienia cudzoziemców w Polsce
Rzecznik MŚP wystąpił w maju do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. (fot.shutterstock.com)
REKLAMA
  • Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw wystąpił w maju do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.
  • Prosił o wydanie objaśnienia prawnego dotyczącego prawidłowego rozumienia i stosowania przepisu art. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1231/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. rozszerzającego rozporządzenie (WE) nr 883/2004 i rozporządzenie (WE) nr 987/2009 na obywateli państw trzecich, którzy nie są jeszcze objęci tymi rozporządzeniami jedynie ze względu na swoje obywatelstwo.
  • Resort pracy przyznał, że pojęcie legalne zamieszkanie sformułowane w art. 1 rozp. nr 1231/2010 nie jest tożsame z pojęciem zamieszkania zdefiniowanym w art. 1 lit. j) rozp. Nr 883/2004, a tym samym nie należy podczas ustalania, czy została spełniona przesłanka w postaci legalnego zamieszkania.

Rzecznikowi chodziło o wskazanie, że dla spełnienia wymogu legalnego zamieszkania w myśl wskazanych przepisów nie ma znaczenia ani długość obecności obywatela państwa trzeciego w Rzeczypospolitej Polskiej (lub innym państwie członkowskim), ani fakt, że obywatel ten zachowuje zwykły ośrodek swych interesów życiowych w państwie trzecim. Rzecznik wyjaśnił, że podstawą wystosowania wniosku były ciągle pojawiające się wątpliwości w praktyce stosowania tego przepisu pomimo wydania w dniu 24 stycznia 2019 r. wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.

Na początku lipca MRPiPS w odpowiedzi na wniosek Rzecznika MŚP wydało objaśnienie prawne, w którym odnosząc się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE przyznało, że pojęcie legalne zamieszkanie sformułowane w art. 1 rozp. nr 1231/2010 nie jest tożsame z pojęciem zamieszkania zdefiniowanym w art. 1 lit. j) rozp. Nr 883/2004, a tym samym nie należy podczas ustalania, czy została spełniona przesłanka w postaci legalnego zamieszkania w rozumieniu art. 1 rozp. nr 1231/2010 odwoływać się do elementów wymienionych w art. 11 rozp. Nr 987/2009 (badania ośrodka interesów życiowych).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj więcej: Cudzoziemcy w Polsce. Nie tylko pracują, coraz chętniej wydają

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MRPiPS rozwiewa wątpliwości w sprawie legalnego zatrudnienia cudzoziemców w Polsce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA