PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

MRPiPS proponuje wsparcie dla spółdzielni socjalnych

Większe wsparcie finansowe dla spółdzielni socjalnych oraz ułatwienia w zakładaniu takich ośrodków - zakłada m.in. projekt ustawy przygotowany przez MRPiPS, który trafił do konsultacji społecznych.

  • Autor: PAP/EM
  • 9 mar 2017 13:43
MRPiPS proponuje wsparcie dla spółdzielni socjalnych
Projekt przewiduje również większe wsparcie przez PFRON dla osób niepełnosprawnych na podjęcie działalności gospodarczej w ramach spółdzielni socjalnych dla osób niepełnosprawnych (fot. pixabay)
REKLAMA

Jak mówił wiceminister rodziny i pracy Krzysztof Michałkiewicz, w projekcie zaproponowano, że spółdzielnię socjalną będzie mogło założyć nie pięć (jak dotychczas), ale trzy osoby fizyczne. Zapisano też, że członkami spółdzielni muszą być co najmniej dwie osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.

"Jest to ważne, ponieważ nie wszystkie osoby zagrożone wykluczeniem czują się na siłach, aby podjąć ryzyko usamodzielnienia się, więc zatrudnienie ich, jako pracowników spółdzielni, nabycie przez nich członkostwa, te obawy przed skoczeniem na głęboką wodę, trochę minimalizują" - podkreślił.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Michałkiewicz przekonywał, że spółdzielnie socjalne dają szansę do aktywizacji zawodowej i reintegracji społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. "W tym osób bezrobotnych, osób bezdomnych, niepełnosprawnych. Chcemy, żeby takie osoby nie tylko mogły mieć wsparcie, ale także, żeby były instrumenty, która pozwolą im włączyć się na powrót do społeczeństwa" - mówił.

Wiceminister zwrócił uwagę, że proponowane przepisy umożliwią praktyki zawodowe w spółdzielni socjalnej lub u innego pracodawcy osobom, które uczestniczyły w warsztatach terapii zajęciowej (WTZ). "Na pewno nasze oczekiwania są większe, aby warsztaty mogły przygotowywać niepełnosprawnych do powrotu na rynek pracy, do aktywizacji zawodowej do usamodzielnienia" - stwierdził.

Szefowa resortu Elżbieta Rafalska przekonywała, że dzięki tym rozwiązaniom osoba niepełnosprawna dowie się, czy jest już w stanie opuścić WTZ i pracować np. w spółdzielni socjalnej. "Jeżeli okaże się, że ta konfrontacja jest trudniejsza, to ona wraca do warsztatu terapii zajęciowej" - podkreśliła.

Michałkiewicz zaznaczył, że MRPiPS chciałoby, aby spółdzielnie socjalne przyczyniały się do powrotu na rynek pracy osób niepełnosprawnych. "Stąd w tych zapisach, które proponujemy chcemy, żeby wsparcie było wykorzystywane nie tylko z Funduszu Pracy, ale także, żeby PFRON wspierał te spółdzielnie, które zatrudniają osoby niepełnosprawne" - zaznaczył.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: MRPiPS proponuje wsparcie dla spółdzielni socjalnych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Artmetic 2017-03-12 15:36:13

    Wsparcie dla spółdzielni socjalnych: artmetic.pl

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA