PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

MRPiPS: nie ma planu oskładkowania umów o dzieło

  • Autor: pap/pt
  • 29 wrz 2020 14:51

W resorcie nie trwają prace zmierzające do oskładkowania umów o dzieło – poinformowało  we wtorek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dodało, że wprowadzenie przez ZUS nowego rejestru pozwoli dokładniej oszacować liczbę zawieranych w Polsce umów cywilnoprawnych.

MRPiPS: nie ma planu oskładkowania umów o dzieło
MRPiPS w piśmie zaprzeczyło, by w ministerstwie trwały prace nad oskładkowaniem umów o dzieło (fot. shutterstock)
REKLAMA

"Gazeta Wyborcza" we wtorek napisała, że przygotowywane przez MRPiPS zmiany prawne "mogą dotyczyć też zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło. Obecnie - w przeciwieństwie do zleceń - są one zwolnione z jakichkolwiek składek ubezpieczeniowych".

W artykule napisano, że z danych wynika, że na umowach cywilnoprawnych łącznie pracuje 1,3 mln Polaków, jednak rząd nie ma informacji, ile osób pracuje na umowach o dzieło.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Zakład (Ubezpieczeń Społecznych) z napływających danych stworzy specjalny rejestr umów o dzieło. I na każde żądanie będzie dane z niego udostępniać członkom rządu" - podaje "GW".

MRPiPS w piśmie zaprzeczyło, by w ministerstwie trwały prace nad oskładkowaniem umów o dzieło.

"W nawiązaniu do artykułów pt. ZUS sprawdzi umowy o dzieło oraz Umowy o dzieło do nowego rejestru ZUS, opublikowanych we wtorek 29 września na łamach Gazety Wyborczej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje, że w resorcie nie trwają prace zmierzające do oskładkowania umów o dzieło. W związku z tym, zawarta w ww. artykułach teza sugerująca, że +zmiany prawne mogą dotyczyć też zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło+ jest nieprawdziwa" - podało ministerstwo.

Zwróciło uwagę, że wprowadzenie rejestru umów cywilnoprawnych zakłada pierwsza odsłona tarczy antykryzysowej.

"ZUS przygotowuje się do tego zadania i będzie gotowy 1 stycznia 2021 roku na uruchomienie rejestru. To rozwiązanie pozwoli dokładniej oszacować liczbę zawieranych w Polsce umów cywilnoprawnych. Informacje te mogą być wykorzystywane m.in. do celów statystyczno-analitycznych, szczególnie przy opracowywaniu i kierowaniu odpowiedniej pomocy" - wskazuje MRPiPS.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MRPiPS: nie ma planu oskładkowania umów o dzieło

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA