MPiPS: Nowy system świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych

Rezygnujący z pracy opiekunowie osób niepełnosprawnych, których dochód na jedną osobę w rodzinie nie przekracza 1 tys. zł, otrzymają świadczenie pielęgnacyjne. Jego wysokość będzie zależna od wieku podopiecznego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

MPiPS: Nowy system świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

17 mar 2015 12:59


"Wracamy do jednego świadczenia, świadczenia pielęgnacyjnego dla osób, które opiekują się osobami niepełnosprawnymi w stopniu znacznym" - powiedziała dziennikarzom we wtorek wiceminister pracy Elżbieta Seredyn. Do tej pory przepisy różnicowały świadczenia dla opiekunów w zależności od tego, kiedy powstała niepełnosprawność ich podopiecznego.

Seredyn zaznaczyła, że osoby, które będą chciały pozostać w starym systemie, będą mogły to zrobić. Zachowanie praw nabytych jest ważne nawet wówczas, gdy osoba niepełnosprawna uzyskuje nowe orzeczenie o niepełnosprawności. Chyba, że zmieni się jego treść, a zespół orzekający stwierdzi, że dana osoba nie ma już niepełnosprawności w stopniu znacznym.

Czytaj też: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mają prawo do refundacji składek nawet jeśli spóźnią się z płatnością

Projekt realizuje dwa wyroki Trybunału Konstytucyjnego z jesieni 2014 r. W jednym TK uznał, że nie można różnicować prawa do świadczenia ze względu na moment powstania niepełnosprawności. W drugim - że świadczenie powinno przysługiwać dwóm opiekunom w rodzinie, jeśli są w niej dwie osoby z niepełnosprawnością.

Konsultacje społeczne nad projektem mają się zakończyć do 3 kwietnia. Wiceminister wyraziła nadzieję, iż projekt będzie szybko procedowany i mimo kampanii wyborczej nie będzie sporu nad nim w parlamencie. Dodała, że resort chciałby, by nowy system świadczeń zaczął funkcjonować od lipca tego roku.

Seredyn uważa, że opór środowiska opiekunów wobec tego projektu wynika z niejasnych informacji. Jej zdaniem nowy system dla wielu osób będzie bardziej atrakcyjny niż obecny, np. opiekunowie osób dorosłych niepełnosprawnych będą mieć wyższy próg dochodowy, od którego przysługuje świadczenie i wyższe samo świadczenie - 800 zł zamiast 520 zł. Wielokrotnie podkreślała, że opiekunowie nie stracą świadczeń, które już mają. Podkreślała, że w nowym systemie świadczenie będzie co roku waloryzowane.

Czytaj też: W 2015 r. będzie łatwiej uzyskać dofinansowanie na zatrudnienie osób niepełnosprawnych

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.