MPiPS: Nianie z umową uaktywniającą mają prawo do zasiłku dla bezrobotnych

Nianie, które przez co najmniej rok opiekowały się dziećmi na podstawie tzw. umowy uaktywniającej, mają prawo do zasiłku dla bezrobotnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

MPiPS: Nianie z umową uaktywniającą mają prawo do zasiłku dla bezrobotnych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

18 mar 2015 9:48


W końcu 2014 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 400 domowych opiekunek dziecięcych. Choć zatrudnianie niań w formie umowy uaktywniającej jest możliwe już od blisko czterech lat, dopiero od ubiegłego roku - dzięki nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - byłe opiekunki mogą liczyć na zasiłki po tym, kiedy przestaną opiekować się dziećmi i zarejestrują się w urzędach pracy jako bezrobotne.

Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 obowiązuje od 2011 r. Zgodnie z nią rodzice mogą zatrudnić nianię na podstawie umowy uaktywniającej. Umowa ta zapewnia odprowadzanie od wynagrodzenia niani składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz zdrowotne. Niania może dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia chorobowego. Natomiast w przypadku umowy uaktywniającej nie odprowadza się składek na Fundusz Pracy.

Czytaj też: Ewa Misiak: Działania rządu nie zlikwidują szarej strefy opiekunek

Właśnie ten ostatni punkt był przyczyną zamieszania, ponieważ pojawiały się wątpliwości, czy niania po zakończeniu pracy ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Interpelację w tej sprawie złożył podkarpacki poseł PiS Kazimierz Gołojuch, do którego biura zgłaszały się osoby zatrudnione na postawie umowy uaktywniającej. Gdy rejestrowały się w urzędach pracy, jedne urzędy przyznawały im zasiłek, inne odmawiały takiego prawa i odsyłały do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po wyjaśnienia dotyczące odprowadzania składek na Fundusz Pracy.

„Natomiast ZUS wszystkie pytania odnoszące się do kwestii prawa do zasiłku po rozwiązaniu umowy uaktywniającej kazał kierować do urzędów pracy. Zarówno rodzice zatrudniający nianie, jak i osoby pracujące w charakterze niań, były zdezorientowane taką sytuacją. Stąd prośba do ministerstwa pracy o rozstrzygnięcie tej kwestii” - powiedział PAP poseł.

Czytaj też: Nianie nie chcą wyjść z szarej strefy. Dlaczego?

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało jednoznacznie, że osobie zatrudnionej na podstawie umowy uaktywniającej, która przepracowała łącznie na podstawie tej umowy co najmniej 365 dni przed rejestracją w urzędzie pracy, przysługuje prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

4 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Alicja 2016-12-22 17:03:19

Jako niania zostałam zatrudniona w okresie od 1.11.2011 do 31.08.2013. Po tym czasie rejestrowałam się w Urzędzie Pracy. Pani oznajmiła mi, że ten okres nie jest zaliczany do lat(stażu) pracy a tylko podnosi emeryturę jak również nie należy mi się zasiłek dla bezrobotnych. Zapytała mnie czy warto było? oznajmiłam , że nie ,ubolewałam nad tym po co ja opłacałam podatki nic w zamian nie mam. Teraz nie wiem czy zmiana ustawy dotyczy również byłych niań , czy w końcu zostanie mi ten czas doliczony do stażu pracy ,ale jedno jest pewne nie otrzymałam zasiłku, które obecnie obowiązuje i jest należny po zakończonej pracy ( zapłaciłam frycowe).Szkoda , że Państwo wcześniej nie pomyślało nad stworzeniem dobrej ustawy na początku jej funkcjonowania. Jestem rozżalona.

karka 2016-09-05 10:10:37

Nianiu, wszyscy płacą podatki i ZUS jeśli chcą być legalnie zatrudnieni, tylko że zazwyczaj robi to za nich pracodawca i pracownik tego nie widzi, Natomiast pracodawca widzi dużo wyższe koszty zatrudnienia niż widzi to pracownik.

babcia 2016-05-16 15:48:00

Jeżeli zależy Ci na latach pracy, które brakują by otrzymac emeryturę, to zatrudnisz się jako niania bez względu na podatek. Ważne, że dostanę emeryturę i doliczą mi lata pracy.