PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Można mieć dużo więcej urlopu niż 26 dni. Tak się to robi w polskich firmach

Firmy coraz częściej oferują więcej wolnego niż zapisane w Kodeksie pracy 20 lub 26 dni w ciągu roku. Płatny urlop z okazji urodzin, dodatkowe wolne dla wolontariuszy, dla świeżo upieczonych ojców czy dla pań w czasie menstruacji, a nawet nielimitowany urlop to coraz powszechniejsza praktyka nie tylko za granicą, ale także na naszym rodzimym rynku pracy.

Można mieć dużo więcej urlopu niż 26 dni. Tak się to robi w polskich firmach
Zapisana w Kodeksie pracy liczba dni wolnych to minimum, jakie każdy pracodawca musi zagwarantować swoim etatowym pracownikom (Fot. Pixabay)
REKLAMA
 • Sezon urlopowy w pełni. Zgodnie z Kodeksem pracy w Polsce pracownicy w zależności od stażu pracy mają do wykorzystania 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego.
 • To minimum, jakie przysługuje i jakie powinni wykorzystać w ciągu roku. Jednak coraz więcej firm decyduje się dołożyć coś więcej do tej puli dni wolnych.
 • Zdaniem  wykładowcy Akademii WSB Przemysława Pogłódka, eksperta z zakresu prawa pracy, dodatkowe wolne jako rodzaj benefitu na stałe wpisze się na listę świadczeń pozapłacowych. 

Kodeks pracy mówi jasno - w zależności od stażu pracy każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowie o pracę przysługuje 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego (20 dni dla osób ze stażem pracy poniżej 10 lat, 26 dni powyżej takiego stażu).

Prawa do tych dni nie można się zrzec ani nie można zamienić wolnego na ekwiwalent pieniężny (poza sytuacją, gdy w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę następuje przekształcenie prawa do urlopu wypoczynkowego w roszczenie o wypłatę ekwiwalentu pieniężnego).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Warto pamiętać, że urlop wypoczynkowy udzielany jest w dni robocze i można go wybierać w częściach. Przy czym w art. 162 Kodeksu pracy zapisano, że jedna z tych części powinna trwać co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Dają więcej dni urlopu niż minimum

Zapisana w Kodeksie liczba dni wolnych to minimum, jakie każdy pracodawca musi zagwarantować swoim etatowym pracownikom (choć wyniki kontroli PIP pokazują, że i z tym bywa różnie). Jest jednak coraz więcej firm, które wychodzą poza minimum, dodając coś od siebie i rozbudowując ofertę urlopową. W ten sposób mogą upiec przysłowiowe dwie pieczenie na jednym ogniu. Z jednej strony realnie dbają o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników oraz pokazują im, że naprawdę im na nich zależy, z drugiej budują markę pracodawcy, co w dzisiejszych czasach jest kwestią obligatoryjną, jeśli chcemy mówić o "dobrej" firmie, do której potencjalni kandydaci do pracy chcą składać CV.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Można mieć dużo więcej urlopu niż 26 dni. Tak się to robi w polskich firmach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Działkowicz 2022-06-25 19:15:06

  Pracując w firmie gdzie za soboty dostaje sie dni wolne w tygodniu pracownicy mają duzo urlopu. Pytanie kiedy to wybrac no kiedy jak dają kiedy pracodawcy jest na reke a nie pracownikowi

 • Xyz 2022-06-25 11:38:04

  W jakim wy świecie żyjecie? Myślicie że janusz-pracodawca da wam urlopy od tak za urodziny itp? Nie ma czegoś takiego przy pracy produkcyjnych czy niższego szczebla stanowiska.

 • Barbara 2022-06-24 20:04:18

  Pracuję w firmie, gdzie niechętnie udziela się urlopu. Nie ma jasnej informacji odnośnie ilości wykorzystanego i pozostałego urlopu i najlepiej, żeby pracownik żadnego wolnego nie brał i pracował na okrągło.Myślę o zmianie pracy, bo to nie praca tylko obóz pracy. Przydałaby się tu PIP...

  • Afgjjv 2022-06-25 21:57:41

   Skoro tam pracujesz to chyba niezbyt mądra jesteś,pracy jest dużo..

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA