PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Można łatwo stracić pieniądze na zwolnieniu lekarskim. Wiele osób robi ten błąd

 • jk
 • 6 wrz 2022 16:16

W zwolnieniu lekarskim nie powinien być wpisany adres zameldowania, tylko adres aktualnego pobytu. To bardzo ważne, jeśli nie chcemy stracić zasiłku chorobowego.

Można łatwo stracić pieniądze na zwolnieniu lekarskim. Wiele osób robi ten błąd
W czasie wystawiania zwolnienia lekarskiego warto poprosić lekarza o wpisanie tego adresu, pod którym będziemy się leczyć (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Podanie właściwego adresu na L4 jest bardzo ważne, ponieważ ZUS może chcieć skontrolować chorującą osobę lub wysłać zaproszenie na badanie do lekarza orzecznika.
 • Niestawienie się na wizytę u lekarza orzecznika skutkuje przerwaniem zwolnienia lekarskiego, a co za tym idzie utratą wypłaty zasiłku chorobowego.
 • Pracownik może stracić zasiłek także wtedy, gdy podczas kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich osoba z ZUS nie zastanie chorego pod adresem wskazanym w zwolnieniu lekarskim.

W czasie wystawiania zwolnienia lekarskiego warto poprosić lekarza o wpisanie tego adresu, pod którym będziemy się leczyć. Dotyczy to zwłaszcza osób, które wynajmują mieszkanie lub leczą się w innym miejscu niż ich miejsce zameldowania.

Jeśli natomiast zmienimy miejsce pobytu, już w trakcie e-ZLA, powinniśmy w ciągu trzech dni poinformować o tym pracodawcę i ZUS. Dzięki temu unikniemy problemów - na przykład podczas kontroli zwolnienia lekarskiego przez ZUS.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Zachorujesz i nie dostaniesz pieniędzy. Kiedy nie przysługuje zasiłek chorobowy

- Ta zasada obowiązuje już od dawna, a mimo to wiele osób albo tego nie wie, albo o tym zapomina - mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Podanie właściwego adresu jest bardzo ważne, gdyż ZUS może chcieć skontrolować osobę chorującą lub wysłać zaproszenie na badanie do lekarza orzecznika - dodaje.

- Wiele osób mieszka w wynajętych mieszkaniach, ale są wciąż zameldowane u rodziców. Studenci wyjeżdżają na uczelnie do innych miast lub podejmują pracę w innym miejscu niż miasto rodzinne bez aktualizowania danych w ZUS. To prosta droga do problemów – przestrzega Iwona Kowalska-Matis.

Utrata zasiłku chorobowego

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Można łatwo stracić pieniądze na zwolnieniu lekarskim. Wiele osób robi ten błąd

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Jarl Bischek 2022-09-09 00:28:57

  🤔 Ostatnio jest moda na zastępowanie miejsca zameldowania miejscem pobytu. Jak przy oszustwie węglowym zwanym dodatkiem.👎😱 W Polsce jest obowiązek meldunkowy. Generalnie są dwie podstawowe formy meldunek stały i czasowy. Niesie to za sobą wymierne skutki. Na przykład niektóre opłaty czynszowe w budynkach wielorodzinnych uzależnione są od liczby zameldowanych osób. Co do zwolnienia .... jak ktoś oszukuje na meldunku to lekarz nie może w tym pomagać.😱

  • Arek 2022-09-09 06:08:06

   Czy ty się słyszysz? Jaki obowiązek meldunku?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA