PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Można dostać dodatkowe 21 dni urlopu. Złóż wniosek, bo ci przepadnie

 • jk
 • 20 wrz 2022 15:01

Pracownikowi, który podnosi kwalifikacje zawodowe, przysługuje płatny urlop szkoleniowy. Komu przysługuje dodatkowy płatny urlop i w jakim wymiarze?

Można dostać dodatkowe 21 dni urlopu. Złóż wniosek, bo ci przepadnie
Urlop szkoleniowy jest udzielany na wniosek pracownika (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Zgodnie z Kodeksem pracy urlop szkoleniowy przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, który podnosi kwalifikacje zawodowe. Co ważne, zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności musi odbywać się za z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Ci, którzy robią to bez wiedzy firmy, nie mają takiego prawa.

Można dostać dodatkowe 21 dni płatnego urlopu

Pracownikowi, który podnosi kwalifikacje zawodowe, przysługuje dodatkowy, płatny urlop. Jego wymiar jest jest zależny od rodzaju kształcenia. Wynosi 6 dni, jeśli pracownik przystępuje do egzaminów eksternistycznych, egzaminu maturalnego czy egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Dodatkowy urlop i nowe uprawnienia w pracy. Od sierpnia szykują się duże zmiany

Wyższy wymiar, czyli 21 dni, przysługuje pracownikowi w ostatnim roku studiów. Może wziąć wolne na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.

Art. 103 (1) Kodeksu Pracy

Uprawnienia pracownika podnoszącego kwalifikacje zawodowe

§ 1. Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.
§ 2. Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługują:
1) urlop szkoleniowy;
2) zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.
§ 3. Za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Urlop szkoleniowy jest udzielany na wniosek pracownika. Jeśli zatrudniony nie zawnioskuje o wolne, to traci do niego prawo. Powinien być on wykorzystany w czasie powiązanym ze zdarzeniem, które do niego uprawnia. 

Czytaj też: Czy urlop może być krótszy niż 14 dni? Zależy, jakie dni weźmiemy pod uwagę

Pracodawca może też przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, np. pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie.

Co ważne, pracodawca może wyrazić zgodę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych również wtedy, gdy pracownik uczący się na własną rękę poinformuje o tym w trakcie nauki i wystąpi o zgodę pracodawcy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Można dostać dodatkowe 21 dni urlopu. Złóż wniosek, bo ci przepadnie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Realista 2022-09-23 16:45:13

  Tylko w teorii, a w realu...jak zawsze. Pracodawcy - w większości- nie dają tego urlopu jak się podnosi kwalifikacje zawodowe.

 • Danny 2022-09-22 21:23:34

  Są za to szkolenia z hejtowania innych. Odpuście sobie ludzie komentarze z (...) i idźcie na spacer.

 • Eija 2022-09-22 17:05:17

  Czasami też istnieje talie coś jak dysleksja no ale lepiej hejtować wstyd i hańba. To są błędy nie ortograficzne a słuchowe dziękuję za uwagę. # stop!hejt-w-internecie

 • Ola 2022-09-22 12:53:28

  A juz na studia podyplomowe urlop się nie należy, mimo że też trzeba napisać często pracę. A w większości to taka formą kształcenia dotyczy pracowników.

 • Obiektywny 2022-09-21 13:33:53

  Do Pani "Ktos": pewnie jest inna przyczyna, ze nie biorą na szkolenia - moze najpierw trzeba sie doszkolic z ortografii i gramatyki jezyka polskiego, potrafic przeczytac materialy szkoleniowe ze zrozumieniem...zanim taki moment nastąpi- moze szkoda pieniedzy pracodawcy?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA