- KDS
- •30 gru 2022 13:30
Pracownicy zatrudnieni na etacie mogą otrzymać dodatkowe 21 dni urlopu. Jednak, by z niego skorzystać muszą spełnić jeden warunek - szkolić się. Mowa bowiem o urlopie szkoleniowym, który przysługuje pracownikom podnoszącym swoje kwalifikacje.

Zgodnie z Kodeksem pracy urlop szkoleniowy przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, który podnosi kwalifikacje zawodowe. Co ważne, zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności musi odbywać się z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Ci, którzy robią to bez wiedzy firmy, nie mają takiego prawa.
Ile dni wynosi urlop szkoleniowy
Pracownikowi, który podnosi kwalifikacje zawodowe, przysługuje dodatkowy, płatny urlop. Jego wymiar jest jest zależny od rodzaju kształcenia. Wynosi 6 dni, jeśli pracownik przystępuje do egzaminów eksternistycznych, egzaminu maturalnego czy egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.
Czytaj więcej: Inflacja napędza podwyżki. 17 menedżerów o tym, jak radzić sobie z presją płacową
Wyższy wymiar, czyli 21 dni, przysługuje pracownikowi w ostatnim roku studiów. Może wziąć wolne na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.
Urlop szkoleniowy tylko na wniosek pracownika
Urlop szkoleniowy jest udzielany na wniosek pracownika. Jeśli zatrudniony nie zawnioskuje o wolne, to traci do niego prawo. Powinien być on wykorzystany w czasie powiązanym ze zdarzeniem, które do niego uprawnia.
Czytaj więcej: Polski Ład, wojna w Ukrainie oraz inflacja. Te tematy królowały w 2022 roku
Pracodawca może też przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, np. pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie.
Co ważne, pracodawca może wyrazić zgodę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych również wtedy, gdy pracownik uczący się na własną rękę poinformuje o tym w trakcie nauki i wystąpi o zgodę pracodawcy.
Na czym polega podnoszenie kwalifikacji zawodowych
Zasady udzielania urlopu szkoleniowego określa art. 103 (1) Kodeksu Pracy. Zgodnie z nim:
§ 1. Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.


KOMENTARZE (2)